Të mirat shëndetësore të dardhës - Bota Sot
Të mirat shëndetësore të dardhës

Ushqime

Të mirat shëndetësore të dardhës

Më: 1 dhjetor 2018 Në ora: 17:20
Foto

Janë pemë të pothuajse krejt stinëve, por konsumimi i dardhave gjatë dimrit ka veti të mëdha shëndetësore.

Dardhat mund t’i konsumojmë si lëngje, reçel e frut,

Ne do ju sjellim disa nga të mirat e dardhave si arsye për të ngrënë me shumë.

Dardhat janë shumë të shëndetshme.

Rregullojnë tretjen.

Kanë fibra dhe nxisin hormonet.

Mbrojnë zemrën tuaj, janë të pasura me flavonoide që mbajnë sheqerin në gjak të qëndrueshëm.

Ul kolesterolin e keq në gjak.

Forcojnë imunitetin, pasi përmbajnë vitaminë B dhe C.

Përmirësojnë shikimin.

Ndihmojnë në humbjen e peshës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...