Nga Holanda në Vlorë, studentët e turizmit vizitojnë brigjet shqiptare - Bota Sot
Nga Holanda në Vlorë, studentët e turizmit vizitojnë brigjet shqiptare

Vlora

Nga Holanda në Vlorë, studentët e turizmit vizitojnë brigjet shqiptare

Më: 14 maj 2019 Në ora: 15:41
Foto

Vlora nuk tërheq vetëm turistë. Dhjetëra studentë të degës së  turizmit nga një universitet holandez po qëndrojnë këto ditë në qytetin bregdetar si pjesë e një vizite studimore. Gjatë së martës ata vizituan qendrën e turisteve në Radhimë para se të niseshin drejt ishullit të Sazanit.

“Është e hera e parë që vij këtu. Shqipëria është e bukur, është ndryshe nga Holanda. Keni det të bukur, male të bukur”, shprehet një turiste.

“Jam nga një fshat i vogël afër Roterdamit. Është dita e pestë që jemi në Vlorë dhe na duket shumë bukur. Jam i habitur”, tha një tjetër i ri.

“ Vlora po zhvillohet por duket bukur. Po shkojmë në Sazan, duam të shohim diçka nga e kaluara”, përfundoi në tjetër turiste.

Por çfarë i ka tërhequr më shumë këta studentë, turizmi?

“Njëkohësisht ata ishin të interesuar për Qendrën e Rikuperimit të Breshkës Detare. Vinë çdo ditë turistë, por jo në numër kaq të konsiderueshëm sa këta të sotmit, por familje, grupe të vogla jo vetëm në qendrën e RadhiMës por edhe në Qendrën e Informacionit që ndodhet në Parkun e Llogorasë”, tha Nexhip Hyskohaska, punonjës në Qendrën e Vizitorëve, Radhimë.

120 studentët nga  Holanda ndodhen prej disa ditësh në Shqipëri dhe Vlora ishte ndalesa e tyre e radhës. Nuk është e hera e parë që Shqipëria përfshihet në turne të tillë studimore të studentëve nga universitet të huaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...