Vlorë, protestë në Këshillin Bashkiak. Banorët e Orikumit hynë me forcë në mbledhje - Bota Sot
Vlorë, protestë në Këshillin Bashkiak. Banorët e Orikumit hynë me forcë në mbledhje

Vlora

Vlorë, protestë në Këshillin Bashkiak. Banorët e Orikumit hynë me forcë në mbledhje

Më: 26 prill 2018 Në ora: 12:11
Vlorë

Banorët e Orikumit pezulluan mbledhjen e Këshillit të Bashkisë Vlorë, duke kërkuar dëmshpërblim për banesat e tyre të prekura nga ndërtimi i rrugës lidhëse të autostradës me rrugën Transballkanike.

Janë 28 familje të cilat nuk kanë përfituar dëmshpërblim, ndërkohë që prej 4 muajsh nuk marrin as qiratë e banesave ku janë vendosur, në pritje të dëmshpërblimit. Banorët e Orikumit dhe lagjes “Kushtrimi” kanë kërkuar edhe prezencën e kryetarit të bashkisë, Dritan Leli, i cili nuk ishte në sallë.

“Dritan Leli dhe Edi Rama na gënjyen”, shkruhej në pankartat e protestuesve.

Me protestën e banorëve janë solidarizuar edhe këshilltarët e djathtë, të cilët kanë bojkotuar mbledhjen me pretendimin se kërkesa e banorëve nuk është futur në rendin e ditës të mbledhjes së Këshillit Bashkiak.

Në sallë ka ndërhyrë edhe Policia Bashkiake për të qetësuar situatën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera