Hotelet i zënë të huajt, prenotohen 70 % e dhomave në Vlorë - Bota Sot
Hotelet i zënë të huajt, prenotohen 70 % e dhomave në Vlorë

Vlora

Hotelet i zënë të huajt, prenotohen 70 % e dhomave në Vlorë

Më: 12 maj 2018 Në ora: 15:42
Pamje nga Vlora

Ndërkohë që mbrëmjen e djeshme qyteti i Vlorës ka çelur zyrtarisht sezonin turistik, edhe operatorët turistikë po bëjnë përgatitjet e fundit për të pritur turistët.

Kamera e TCH ka qenë sot në disa hotele të qytetit të Vlorës, për të parë nga afër përgatitjet që po bëhen për pritjen e turistëve të huaj dhe vendas. Kreu i operatorëve turistikë të Vlorës, Vasil Bedini është shprehur se është duke iu dhënë dora e fundit përgatitjeve për të pritur turistët e huaj dhe vendas.

Qyteti i Vlorës ka rreth 2600 shtretër që do të ofrojë për akomodimin e pushuesve. Po ashtu Bedini shprehet per TCH, se ky vit është më i mbarë për Vlorës, pasi ka një bum ndërtimesh në favor të pushuesve.

Përveçse bukurisë natyrore të plazheve, Vlora ofron për pushuesit edhe zonat arkeologjike, që janë një tjetër atraksion për pushuesit. Ndërkohë që gastronomia është kryesorja për pushesit, pasi ata që kanë qenë vitin e kaluar kanë ngelur të kënaqur nga ushqimi që ata kanë shijuar, ku çdo gjë është bio.
Po ashtu në një nga hotelet e Vlorës që operon përgjatë Shëtitores, prenotimet kanë qënë të shumta, sipas punonjëses së Recepsionit deri tani që jemi në mujin Maj, prenotimet për hotelin që ajo punon janë në masën 70 %, duke bërë një krahasim me një vit më parë, këtë vit prenotimet janë më të shumta, dhe kryesisht janë të huajt ata që kanë bërë prenotimet. Dhe në ditën në vijim priten të ketë me shume prenotime.

Ndërkohë pushuesit një ditor kanë qenë të shumtë dhe ditën e sotme në Vlorë, duke shfrytëzuar dhe fundjavën ata kanë preferuar që të kalojnë një ditë ndryshe në këtë qytet, dhe për kameran e TCH kanë folur me nota pozitive për qytetin e Vlorës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...