Audiopërgjimi i “Babales”, oficerët kontroll lokaleve në Vlorë, por kthehen duarbosh - Bota Sot
Audiopërgjimi i “Babales”, oficerët kontroll lokaleve në Vlorë, por kthehen duarbosh

Vlora

Audiopërgjimi i “Babales”, oficerët kontroll lokaleve në Vlorë, por kthehen duarbosh

Më: 23 maj 2018 Në ora: 20:12
Vlorë

Pasi morën dëshminë e Albert Veliut, i njohur si Babalja, oficerët e policisë gjyqësore të Krimeve të Rënda, zbarkuan në Vlorë, duke këqyrur lokalet dhe vendet që përmenden në audio-përgjimin, ku dyshohet të jetë i përfshirë Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Oficerët shpresonin të siguronin kamerat e sigurisë në disa lokale, edhe në atë që njihet si pronë e vëllait të ministrit. Vetëm në këtë mënyrë do të mund të konfirmohej nëse realisht ka pasur një takim mes ish-të dënuarit, i cilësuar si bashkëpunëtori X dhe Agron Xhafajt.

Por, vizita e oficerëve në qytetin bregdetar, duket se nuk ka vlejtur shumë, pasi burimet thonë se gjatë këqyrjeve nuk janë siguruar të dhëna me interes për hetimin. Në kuadër të çështjes, pasditen e së martës, prokuroria ka administruar me procesverbal edhe pajisjet me të cilat është realizuar përgjimi audio, që u janë dorëzuar nga avokati i gazetarit Jetmir Olldashi.

Megjithatë, prokurorët e çështjes ende nuk kanë marrë një vendim mbi ekspertimin e audio-përgjimit, për të konfirmuar nëse zërat janë Agron Xhafajt dhe Albert Veliut, apo bëhet fjalë për një montazh. Mesa duket, është duke u parë mundësia që ekspertiza të kryhet në ndonjë nga vendet partnere, edhe pse një fakt i tillë pranohet vetëm në rrugë jozyrtare.

Ndërkaq, pritet që prokurorët të thërrasin në pyetje edhe personat e tjerë, që Veliu dhe Jetmir Olldashi, pretendojnë se kanë takuar dhe biseduar për çështje të trafikut të drogës, gjatë investigimit që po kryente gazetari.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera