Vendimi i këshillit bashkiak, tarifat e ujit në Vlorë rriten … 313 % - Bota Sot
Vendimi i këshillit bashkiak, tarifat e ujit në Vlorë rriten … 313 %

Vlora

Vendimi i këshillit bashkiak, tarifat e ujit në Vlorë rriten … 313 %

Më: 28 qershor 2018 Në ora: 12:02
Këshilli Bashkiak në Vlorë

Këshilli Bashkiak në Vlorë me votat e mazhorancës ka miratuar ditën e sotme, vendimin për rritjen tarifave për ujin.

Këshilltarët e djathtë e  kanë kundërshtuar këtë vendim por votat e Partise Socialiste kanë mjaftuar për miratimin vendimit për rritjen e tarifave.

Kjo është një rritje kolosale e cila prek qytetin e Vlorës si dhe njësit administrative të saj.

313 % është rritja vetëm në njesinë Orikum Vlorë, nga 25 lekë në 70 lekë.

Me 143% Bashkia Vlorë, 244 % Novosela, 188% komuna Qender dhe komuna Shushicë.

Nga ana tjëtër kujtomë që kjo është hera e parë  që tarifa e ujsjellësit pëson një rritje kaq të lartë.

Ptojekt vendimi është kundërshtuar nga Këshilltarët e djathtë, por vota e tyre nuk ka mjaftuar për të rrrzuar projekt vendimin.

Sipas këshilltarit të djathë Atird Hoxha, kjo është një vjedhje për qytetarët e Vlorës, për një qytet që gjendet mes ujit, qytetarët do të paguajne tarifen më të lartë në rang vendi.

Pas miratimit në Këshill Bashkiak pritet vendimi i entit rregullator.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera