Impianti i mbetjeve në Vlorë. Projekti në fshatin Sherisht shqetëson arkeologët dhe historianët - Bota Sot
Impianti i mbetjeve në Vlorë. Projekti në fshatin Sherisht shqetëson arkeologët dhe historianët

Vlora

Impianti i mbetjeve në Vlorë. Projekti në fshatin Sherisht shqetëson arkeologët dhe historianët

Më: 22 shtator 2018 Në ora: 15:40
Vlore

Në një fushë vetëm 15 km larg Vlorës kanë nisur matjet gjeologjike për ndërtimin e impiantit të përpunimit të mbetjeve të Qarkut Vlorë.

Por projekti në fshatin Sherisht ka shqetësuar arkeologë e historianë.

Novruz Bajrami thotë: “Kjo fushë e bukur ka mbetje arkeologjike. Gurin, veglën e parë të prodhuar nga njeriu”.

Bajrami shton se ky është vendi i gabuar për të gërmuar për plehrat, pasi fusha ende fsheh mbetje të tjera, por arkeologjike.

Vizitorët të cilët do të shkojnë në Kalanë e Kaninës do të ndeshin këtë impiant nga pjesa lindore. Bajrami sugjeron që të paktën grupet e punës për impiantin duhet të kenë edhe arkeologë: “Punimet kanë filluar, por unë jam i shqetësuar pasi nuk shoh arkeologë”.

Banka Gjermane është investitori i projektit prej 12 milionë eurosh. Ndërkohë që pritet të përzgjidhet me prokurim firma që do të kryejë punimet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera