A i duhen kombëtares së Kosovës Ganimete Gërbovci e Shemsije Asllanaj? - Bota Sot
A i duhen kombëtares së Kosovës Ganimete Gërbovci e Shemsije Asllanaj?

Volejboll

A i duhen kombëtares së Kosovës Ganimete Gërbovci e Shemsije Asllanaj?

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 12:03
Ganimete Gërbovci

Sa më shumë emra të njohur aq më mirë për kombëtaren e Kosovës pavarësisht se cilës kategori i takon U18-, U-20 apo senioreve. Emra të njohur të volejbollit, apo që dhanë shumë në secilën periudhë qoftë në kohën e okupimit qoftë të pasluftës, gjithsesi se i duhen si trajnere Kombëtares së Kosovës. 

Image

Shemsije Asllanaj

Sepse emra si Ganimete Gërbovci, Shemsije Asllanaj etj. i duhen kombëtares së Kosovës, pra si trajnere, sepse kanë një bagazh të mirë, veçmas Shema që ka qenë edhe pjesë e kombëtares Shqiptare, pastaj Ganja ka pasur një përvojë në Dannuziano të Italisë dhe ka qenë lojtarja prej më të mirave në kombëtaren e Kosovës.

Megjithatë, këto emra dhe shumë emra me përvojë i duhen Kombëtares, sepse brezi i ri kanë çka të mësojnë nga ish volejbollistet. Tentuan ta kontaktojmë Ganimete Gërbovcin, por kontakti ka qenë i pamundur me të sikurse edhe me Shemën. Ndërkaq, pritet që Federata e Volejbollit të Kosovës të veprojë në këtë drejtim dhe këta emra t’i sjellë në Kombëtare, sepse i duhen shumë dhe do t’i sjellin edhe një frymë pozitive.  

Edhe njohësit e volejbollit thonë se angazhimi i këtyre emrave do të ishte në favor të kombëtareve.  Lënia anash e emrave të mëdhenj nuk i bën nder as FVK-së.

Është mëkat që këto emra të lihen anash apo mos të kontaktohen nga FVK-ja, sepse këto ish lojtare që dhanë shumë, disa herë janë shpallur më të mira apo në dhjetëshen më të mirët të vitit nga ana e Federatës së Volejbollit të Kosovës.  

Sporti skofiar ka nevojë për emra të rinj të trajnerëve, veçmas të ish volejbollisteve, sepse përvoja e tyre do të thotë shumë dhe që mund të sjellë edhe cilësi më të madhe!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...