Gjinovci: Duhet shikuar secila federatë sportive për veprimtarinë e saj që ka  

Volejboll

Gjinovci: Duhet shikuar secila federatë sportive për veprimtarinë e saj që ka  

Nga: Kemajl Goca Më: 18 mars 2021 Në ora: 20:26
Gjinovci: Duhet shikuar secila federatë sportive për veprimtarinë e saj që ka  

Me 25 mars do të mbahet Kuvendi Zgjedhor i Komitetit Olimpik të Kosovës, ku 49 federata figurojnë, 47 prej tyre e kanë të drejtën e votës. 

Për disa federata raportohet se nuk kanë fare aktivitete apo e kanël ndonjë sa për sy e faqe dhe llogariten si federata vetëm në letër apo inekzistente. 

Edhe kryetari i ri i Federatës së Volejbollit të Kosovës, Bahri Gjinovci, është i shqetësuar me këtë rast dhe sipas tij, komisioni duhet verifikuar mirë ato federata, ato që janë pa aktivitete t’i heqin nga lista.  

Në listë figurojnë 49 federata sportive, ka ankesa se disa janë fantome apo pa asnjë aktivitet, a duhet pastruar lista para kuvendit zgjedhor të Komitetit Olimpik të Kosovës? 

“Vërtet që duhet me u shiku secila federatë sportive për veprimtarinë e saj që ka.
Me sa kam informacione nga Kuvendi i fundit i KOK-ut, është marrë vendim që të themelohet një Komision që do t’i kontrolloj aktivitetet e federatave për të cilat kanë shumë pak ose nuk kane aktivitete.

Themelimi i federatave të reja është hap pozitiv, mirëpo kjo duhet të kontriboj zhvillimit të sportit e jo të përdoret për qëllime tjera”, përgjigjet Gjinovci për gazetën kombëtare “Bota sot”.

FEDERATAT OLIMPIKE ME 3 VOTA
1.Federata e Atletikës e Kosovës
2. Federata e Badmitonit e Kosovës
3. Federata e Basketbollit e Kosovës
4. Federata e Boksit e Kosovës
5. Federata e Çiklizmit e Kosovës
6. Federata e Futbollit e Kosovës
7. Federata e Golfit e Kosovës
8. Federata e Gjimnastikës e Kosovës
9. Federata e Hwendbollit e Kosovës
10. Federata e Kajakimit e Kosovës
11. Federata e Kërlingut e Kosovës
12. Federata e Lundrimit e Kosovës
13. Federata e Mundjes e Kosovës
14. Federata e Notit e Kosovës
15. Federata e Peshëngritjes e Kosovës
16. Federata e Pingpongut e Kosovës
17. Federata e Ragbit e Kosovës
18. Federata e Skitare e Kosovës
19. Federata e Shenjëtarisë e Kosovës
20. Federata e Shigjetarisë e Kosovës
21. Federata e Taekwondos e Kosovës
22. Federata e Tenisit e Kosovës
23. Federata e Triathlonit e Kosovës
24. Federata e Volejbollit e Kosovës
25. Federata e Xhudos e Kosovës
26. Komisioni i Sportisteve 

FEDERATAT ME DY VOTA
27. Federata Aeronautike e Kosovës
28. Federata e Autosporteve e Kosovës
29. Federata e Bjeshkatarëve dhe Aplinistëve e Kosovës
30. Federata e Boulingut e Kosovës
31. Federata e Shahut e Kosovës
32. Federata e Karatesë e Kosovës
33. Federata e Kick-Box-it e Kosovës
34. Federata e Bilardos e Kosovës
35. Federata e Motoçiklizmit e Kosovës
36. Federata e Moauythai e Kosovës

Federatat me vetëm një votë
37. Federata e Bodybuildingut dhe e Fitnesit e Kosovës
38. Federata e Minigolfit e Kosovës
39. Federata Sportive e Punëtorëve e Kosovës
40. Federata e Sporti Shkollor e Kosovës
41. Federata e Sporteve Universitare të Kosovës
42. Federata e Arteve Marciale të Kosovës
43. Federata e Parkuerit e Kosovës 
44. Federata e Sportit e Kosovës
45. Federata e PIkados e Kosovës

Federata të njohura përkohësisht nga BE i KOK-ut
46. Federata e Skermes e Kosovës
47. Federata e Tekbollit e Kosovës

Pa të drejtë vote
48. Federata e Bejsbollit dhe e Softbollit e Kosovës
49. Federata e Pentatllonit Modern e Kosovës

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat