Volejbollistet u shfaqen me bokse/ Federata jep urdhrin e prerë: Mos i mbuloni të pasmet!

Volejboll

Volejbollistet u shfaqen me bokse/ Federata jep urdhrin e prerë: Mos i mbuloni të pasmet!

Më: 18 korrik 2021 Në ora: 09:22
Ekipi kombëtar norvegjez

Një fotografi e bërë virale në rrjetet sociale nga lojtaret e ekipit kombëtar norvegjez të volejbollit ka shkaktuar zemërim. Vajzat e këtij ekipi janë shfaqur jo me bikini siç jemi mësuar t'i shohim por me bokse. 

Kjo pasi sipas tyre janë më të rehatshme dhe u lejon atyre të kenë trup më të mbuluar, në mënyrë që të zëvendësojnë bikini të zakonshme dhe të konkurrojnë pa u ndier të seksualizuara. Sidoqoftë, kërkesa e tyre është refuzuar, gjë që ka provokuar një mori kritikash.

Fakti është se kodi i veshjes detyron gratë që konkurrojnë zyrtarisht në turnet e volejbollit në plazh të veshin një veshje që mbulon pak më shumë se vithet, e cila është arsyeja pse gratë norvegjeze janë kërcënuar me gjobë nëse veshin ndonjë lloj veshje tjetër që kalon 10 cm nga fillimi i këmbëve.

Image

Arsyeja? Lojtarët duhet të tërheqin një konkurs ku sponsorët janë shumë të rëndësishëm. Rregulli i veshjes së bikinit në Lojërat Olimpike u eleminua tashmë nga Federata Ndërkombëtare në 2012, përpara Lojërave të Londrës, megjithëse është ende gjallë në disa zona.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat