Tabaku apo djaloshi nga Kosova, që po shkëlqen në Islandë! Islandezët shkruajnë edhe për Kosovë 

Xhudo

Tabaku apo djaloshi nga Kosova, që po shkëlqen në Islandë! Islandezët shkruajnë edhe për Kosovë 

Nga: Kemajl Goca Më: 15 dhjetor 2020 Në ora: 20:08
Tabaku apo djaloshi nga Kosova, që po shkëlqen në Islandë! Islandezët shkruajnë edhe për Kosovë 

Jon Tabaku është xhudisti më i mirë për vitin 2020 në Islandë në kategorinë e juniorëve.

Ai po shquhet me rezultate në çdo garë dhe po mahnit edhe islandezët! 
Në faqen e facebookut, “Iþrottafelag Reykjavikur”, thurin elozhe për Jonin e Kosovës. 

“Jon filloi si i ri për të praktikuar xhudon dhe tani ai është një nga xhudistët më premtues në vend.

Ai është njëkohësisht një konkurrent i shkëlqyeshëm dhe djalosh i shkëlqyeshëm.

Jon ka të gjitha mundësitë për të arritur në të ardhmen në këtë sport. 

Prindërit e Jonit vijnë nga Kosova, ku ekziston një traditë e madhe për sportin xhudos”, shkruan mes të tjera në faqen “Iþrottafelag Reykjavikur”.

16 - vjeçari është lindur në Islandë, u shpall xhudist i vitit për junior. 

“Hapat e parë i ka nga babai Zija dhe axha Feridi, xhudistë të njohur në Kosovën e para luftës si dhe kampion të shumëfishtë në Islandë. Fatos Tabaku, trajner për të rinjtë e Kosovës, është familjar i ngushtë i tij si dhe Baush Haxhiajdinit reprezentues i suksesshëm i ish Jugosllavisë.

Është i kategorisë së mesme, mbi 180 centimetra i gjatë, gati me të gjitha fitore, shumicën me ippon. Ëndrra e tij që një ditë t’i mbroj ngjyrat kombëtares së Kosovës”, tregon Ferhat Morina, ish gjyqtar i futbollit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat