Detaje tronditëse për vrasjen e shqiptarit 7 vjeçar në Zvicër: 75 vjeçarja e kishte planifikuar vrasjen për këtë arsye - Bota Sot
Detaje tronditëse për vrasjen e shqiptarit 7 vjeçar në Zvicër: 75 vjeçarja e kishte planifikuar vrasjen për këtë arsye

Zvicra

Detaje tronditëse për vrasjen e shqiptarit 7 vjeçar në Zvicër: 75 vjeçarja e kishte planifikuar vrasjen për këtë arsye

Nga: G.B Më: 28 gusht 2019 Në ora: 11:41
Mërgimi

Sulmi vdekjeprurës ndaj 7-vjeçarit Ilias M.* (Mërgim) nga shtetesja zvicerane Angela M, në lagjen Gotthelf në Basel e tronditi Zvicrën në mars të këtij viti. Gjatë rrugës për në shtëpi nga shkolla, djali u plagos me thikë në rrugë nga një grua dhe u plagos rëndë. Gruaja 75-vjeçare, e njohur për autoritetet, më vonë iu drejtua policisë. Ajo tha se kishte vepruar nën ndikim dhe me sa duket kishte zgjedhur viktimën rastësisht.

Por, detaje të reja nga gjykata që janë në dispozicion të CH Media, tregojnë se 75-vjeçarja ka vepruar me dashje, derisa vrasja e tij kishte qenë e planifikuar, shkruan 20min.ch, përcjell Bota sot.

Kështu që hetuesit gjetën në telefonin e gruas një mesazh me tekst që ajo kishte shkruar një ditë më parë dhe rrëfeu paraprakisht në akt.

Në telefon iu gjet mesazhi që paralajmëronte vrasjen e Mërgimit, por që sipas hetuesve, ajo kishte fshirë dhe mesazhe të tjerë.

Në njërin nga mesazhet shkruhej, "Unë u nxora nga banesa ime dhe nuk kam më qasje në banesën time. Askush nuk po më dëgjon tek autoritetet. Në një farë mënyre më duhej ta bëja veten të dëgjuar”. Pas pak, ajo iu drejtua prokurorit.

Asnjë gjurmë keqardhjeje

Për Gjykatën e Apelit të Bazelit, motivi i gruas është i qartë.

Për më tepër, sipas gjykatës, gruaja nuk tregon shenja pendimi, është empatike dhe nuk dëshiron të marrë përgjegjësi. Vrasjen e fëmijës ajo vazhdon ta shohë "si një mjet të ligjshëm për të tërhequr vëmendjen ndaj situatës së saj personale".

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...