E madhe: Shqiptarja nga Zvicra erdhi në Kosovë për 24 orë, ky ishte qëllimi i saj

Zvicra

E madhe: Shqiptarja nga Zvicra erdhi në Kosovë për 24 orë, ky ishte qëllimi i saj

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 21:18
Beslinda Bislimi me babain e saj

Tërmeti që goditi qytetin e Durrësit preku zemrat e të gjithë shqiptarëve! Tragjedia që mori shumë jetë sensibilizoi mbarë popullin të cilët dëshmuan humanizmin e tyre duke dal në ndihmë për të prekurit nga tërmeti. Një rast i tillë është edhe ai i Beslinda Bislimit! 28 vjeçarja nga Gjilani me vendbanim në shtetin Zviceran e përjetoi rëndë tragjedinë dhe pa u pamenduar dy herë ajo braktisi punën dhe përditshmërinë e saj për të marr rrugën drejt Kosovës.

Bashkë me babin e saj Hysen Bislimin fillimisht vizituan kampin e strehimit në Prizren dhe brenda 24 orëve që dispononin para kthimit në Zvicër ata sistemuan ajo sistemoi një familje 4 anëtarëshe.

Përveç strehimit ajo u kujdes që familjes të mos i mungonte asgjë gjatë qëndrimit në Gjilan.

Beslinda u kthye pranë familjes dhe punës së saj në mërgim por ajo mbeti në zemrat e familjes nga Durrësi të cilët pafundësisht shprehen mirënjohës për të.

E raste të tilla që dëshmojnë atdhedashurinë dhe bamirësinë janë shfaqur gjithandej ditëve të fundit në shenjë solidarizimi me bashkatdhetarët tanë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat