Nushe Tafilaj shembull e integrimit në Zvicër, dje aktiviste e të drejtave të njeriut, sot patrone e pompave të benzinës

Zvicra

Nushe Tafilaj shembull e integrimit në Zvicër, dje aktiviste e të drejtave të njeriut, sot patrone e pompave të benzinës

Më: 25 dhjetor 2019 Në ora: 06:10
Nushe Tahirsylaj and Berit Backer, Village Isniq, Kosovë September 1976

1976-Foto nga Ann Christine Eek: Viti 1976 -2019, personazhi i njejtë por pamjet e ndryshme. Mirënjohës për Nushe Tahirsylaj-Tafilaj, që na dha mundësinë përmes saj ta shohim ndryshimin

Zurich, 24 dhjetor -Shqiptaret ne Perendim dite e sa vie po e deshmojne veten se jane shembull te integrimeve, jo vetem si mjek, avakat, ne gastronomi.. por edhe ne fushen e biznesit  te suksesshem. Se ata janë integruar mirë në vendet evropiane, sikur edhe në Zvicer flet me se miri edhe shembulli i zonjes Nushe Tahirsylaj-Tafilaj nga Kosova (Isniqi) e cila me shume qe 30 vjet jeton dhe vepron me familjen e saj (dy fëmijet) ne Zurich te Zvicres.

Biznesmenja Nushe Tafilaj: Nuk eshte integrim ne Zvicer nese vetem e flet gjuhen gjermane ose franceze, por nëse inkuadrohesh ne shoqerine zvicerne duke kontribouar me pune 

Si shume shqiptare nga Kosove edhe familja Tafilaj nuk e zgjodhen, por ju qe imponuar mergimi nga regjimi “jugosllav”, te cilet me padëshire muaren rrugen nga Kosova drejt Zvicrës per nje jete me te sigurt dhe me te mire.

Nushja sot ne Zvicer eshte bizensemen e suksesshm, patrone e vetme shqiptare e cila drejton pompa te benizines Avia me Shop,  me dhjetra punëtore, ne mesin e tyre edhe shqiptarë.

Rrugetimin e vet nga Isnqi deri ne Zurich znj.Nushe Tafilaj e pershkruan me majft emocione dhe nostalgji. “Po është mesë e vertetë, që ëndrra ime ishte krejt ndryshe, para se te merrja valigjet, meqe kisha  studijuar në një drejtim, qe une e kisha për zemer, fakultetin juridik, por jashtë deshires sime, per shkakë të rrethanave politike, mu deshte qe une të emigroj jashtë vendit tim, kështu qe u gjenda pikërisht në Zurich te Zvicrës, ku jam sot, qe gati tre decenie..” thote fillimisht znj.Nushe Tafilaj.

Bashkebiseduasja jone Nushe Tafilaj njihet  si militante e shquar e te drejtave te njerut ne Kosoven e para luftes. Por ajo aktivitetet saj me kotribute konkrete per vendlidjen e kishte vazhduar edhe ne perendim permes asociacioneve te ndryshme qe veprojne në Zvicër. Nushe Tafilaj qysh para lufte, kur ajo kishte mbushur vetem katermbedhjete pranvera ne bashkepunim me nderkombëtaret nisi aktivitet e saja si veprimare e te drejtave te njeriut.

Lidhur me aktivitet e saj ne këte drejtim ajo ne vazhdim ka pohuar se “po, është e vertetë, fati ishte qe une të kisha kontakt me Norvegjezen, Berit Backer, kishte ardhur te përgadiste temen e doktoratures në fshatin tim të lindjes, ne Isniq komuna e Deçanit. Shkenctarja norvegjeze ishte e shoqeruar nga fotografja e njohur tani dhe mike e popullit shqiptarë Ann Christine Eek nga Suedia. Keta dyja, me pas une bene mike te mia te shtëpisë, njëkohesisht edhe dy mike te mira te popullit tonë.”

Nushe Tahirsylaj-Tafilaj pas 44 vitesh: Jam krenare sot qe kam bashkepunuar ne te mire te atdheut tim me shkencataren Berit Backer (Norvegji) dhe fotografen e njohur boterore  Ann Christine Eek (Suedi)

Atebote une kur u njoha dhe nisa bashkepunimin isha 14 vjeqare. Dhe nag aty u frymëzova dhe u interesova per lirinë dhe të drejtat e njeriut, qe ne ket rast diskrimimin ku ne shqiptaret ishim viktime e regjimit serbe atebote.. Isha si asistente, njëkohësisht perkthyese e zonjes Berit Backer gjate misionit te saj ne terren ne kontakt me viktimat diskriminimit dhe terrorit. Fillimisht para lufte, mbi popullin tone zhvillohej nje lufte psiqike tek nxenësit, studentet dhe inetelektualët presioneve e formave te ndryshme diskrimunuese permes etiketimeve, montimeve te gjyqeve me motive politike, kercnimeve, rrahjeve e burgosjeve pa kurrefare deshmie, duke malltretuar ata fizikisht, deri tek vrasjet e ushtarëve shqiptare ne kazermat serbe. Atebote ne Kosova ishte ne nje situate te brisht as lufte e as paqe, ku vinte ere baroti, cka edhe ne vitin 1999 shpertheu lufta në Kosovë mes shqiptareve etnik dhe agresorit serbe..”

“Fillimisht, per sukseset e mia ne lemin e biznesit une falenderoj Zvicren e cila me mundesoi nje integrim te shpejte, nga e cila mesova traditën e punes ne fushen e biznesit. Ne këte drejtim pak a shume isha e pergatitur edhe nga vendi im, fale shkollimit, fakulteti juridik qe kisha studiuar ne vendlindje. Po, tani e posedoj pompa beniznes te derivateve në Cyrih me disa puntore. T’ju them te drejten nuk ishte edhe aq e lehte si femer, nënë e dy fëmijeve, por me vullnete e punë, arrita deri ketu.” shprehet znj.Nushe Tafilaj duke rrefyer rrugen e shkollimit te saj drejt biznesit.

Nushe Tahirsylaj-Tafilaj: Të jemi shembull, te jemi ambasador te kombit tone ne perendim!  Krenar qe jem shqiptar, krenar qe jemi ne Zvicer per t’i kontribuar vendlidjes 

Se cfare mendon për imazhin dhe integrimin e shqiptareve ne Zvicer znj.Tafilaj ne fund ka pohuar se “Shqiptaretne ne perendim, sidomos ne Zvicer kane nje imazh te mire jo vetem ne fushen sportive apo te futbollit qe soit ndjehen krenare jo vetme ne por edhe zvceranet me te rinj tane shiptare. Shqiptaret ne Zvicer kan arritur mjaft apo me mirë te them po arrijen gjdo ditè e me shume suksese ne gjitha profilet, qe deshmjne se ata jane ne rruge te mbare të integrimeve. Po tregohen të sukseshem ne cdo lami. Por, megjithate mbetet ende te punojme sidomos mes vete, te jemi me solidar dhe unik qe te investojme ne vendlidje per zhvillimin dhe ndertimin e vendit tone qe na rriti dhe shkolloi. Nuk e thone kot, bashkimi ben fuqinë, sikq e deshmuam me rastin e termetit te funidt ne Shqipëri. Prandaj, per gjitha keto te mira, sukese, padyshim duhet te jemi mirënjohes sa per vendlindjen po aq edhe per Zvicren. Të jemi shembull, te jemi ambasador te kombit tone ne perendim!  Krenar qe jem shqiptar, krenar qe jemi ne Zvicer per t’i kontribuar vendlidjes..”

Sipas Nushe Tafilaj “sot nuk don te thote se je e integruar mirë në  Zvicer nese vetem e flet gjuhen gjermane ose franceze, por nëse inkuadrohesh ne shoqërine zvicerane duke i kontribouar me pune ne fusha te ndryshme..”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat