Shqiptarët në Zvicër azilkërkues numër një sikur në Kosovë dhe Shqipëri të kishte luftë! - Bota Sot
Shqiptarët në Zvicër azilkërkues numër një sikur në Kosovë dhe Shqipëri të kishte luftë!

Zvicra

Shqiptarët në Zvicër azilkërkues numër një sikur në Kosovë dhe Shqipëri të kishte luftë!

Më: 26 janar 2020 Në ora: 14:57
Zvicër

Autoritetet nga Qeveria zvicerane duke folur për migracionin ilegal në territorin helvetik, kanëdalur me shifra zyrtare për hyrjen e personave të paligjshëm. Rreth 12.927 raste të qëndrimeve të paligjshme janë regjistruar në Zvicër vitin e kaluar, krahasuar me 16.563 në 2018, ku në mesin e tyre janë një numër i konsiderueshëm edhe nga radhet e shqiptarëve, kanëdeklaruar zyrtarët nga Berna për “Presheva Jonë” në Zvicër.

Shqiptaret e Kosovës dhe Shqipërisë, edhe pse nuk janë në luftë këto dy vende, janë numër një azilkërkues në Evropë, kurse, të pestit në botë.

Migrimi i paligjshëm u ul përsëri vitin e kaluar në Zvicër. Trupat e Rojës Kufitare kanë identifikuar 12.927 raste të qëndrimeve të paligjshme. Ai kishte numëruar 16.563 në 2018, dhe 27.300 në 2017.

Rajonet më të prekura janë Ticino (3474), rajoni very-perëndimor, i cilipërfshin Bazelin dhe Bernen (3389), dhe rajoni që përfshin kantonet e Vaud, Fribourg dhe Valais (2444), tregon Administrata Federale dhe dogana në statistikat e lëshuara të mërkurën.

Në kantonin e Gjenevës, 1338 njerëz u zbuluan pa leje qëndrimi të vlefshme për Zvicrën. Neuchatel dhe Jura janë kantonet më pak të prekura në Zvicër. Ata duhej të merreshin me 123 qëndrime të paligjshme.

Nigeriens (1994) doli në krye për të dytin vit radhazi. Pas afrikanëve nga Nigeria, të parët janë shqiptarët (821), pastaj vijnë algjerianët (769), gambianët (625) dhe marokianët (543). Eritreans, të cilët llogariten një çerek çështjesh në vitin 2016, nuk janë më në mesin e dhjetë kombësive të para të migrantëve të paligjshëm.

Oficerët bënë 6.489 përgjime në trenat, ne 5,472 rrugë, 947 në aeroporte dhe 19 në anije.

Aktivitetet e kontrabandistëve u rritën gjithashtu pak në krahasim me vitin 2018, nga 398 në 405. Në vitin 2017, u regjistruan vetëm 344 përpjekje. Zvicra gjithashtu transmetoi 5,575 raste tek autoritetet e huaja, rreth 2.600 më pak se një vit më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat