Serbët nuk ndalen në Zvicër: Sërish provokojnë shqiptarët me grafite raciste “Kosova është Serbi”

Zvicra

Serbët nuk ndalen në Zvicër: Sërish provokojnë shqiptarët me grafite raciste “Kosova është Serbi”

Më: 9 shkurt 2020 Në ora: 15:15
Serbët nuk ndalen në Zvicër: Sërish provokojnë shqiptarët me grafite raciste “Kosova është Serbi”

Bernë, 9 shkurt -Ende pa u ndalur mirë dbatet dhe shkrimet ne mediat zvicerane rreth provokimeve serbe, sikur provokimi i fundit ku serbet ju derguan shqiptareve ne poste fakturat e rrymes me simbole të “Serbisë së Madhe” dhe mbishkrimin “Rroftë Serbia”, sot serish jane provkuar me parullat raciste “Kosova eshte Serbi” shkruar nga huligantet serbe ne Zvcer, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

Në Zvicër deri tash tre provokime ndaj shqiptarëve me fatura, T-shirt, me harta të “Serbisë së Madhe”.

Mbishkrime pro serbe duke provokuar janë parë në disa letra dërguar në shtëpitë shqiptare

Me kete rast gezatetat zvicerane kane shkruar se “komuniteti shqiptar ne Zvicer eshte i indinjuar thelle nga keto fyrrej serbe. Ky mbishkrim është një provokim i pastër” (“Albanische Community empört. «Dieses Graffiti  me mbishkrimin “Kosova-Serbi” në Winterthur) Ai mendon se është racist dhe duhet të shkojë menjëherë.

Me shkronja të mëdha, njerëz të panjohur spërkatnin “Kosova-Serbi” në një mur pranë një parkimi në Zürcherstrasse në Winterthur. Per Albrim Raduni deh shoptareret ne ketë kanton  “është ky nje provokim i madh i serbeve”. Ai dhe i gjithë komuniteti shqiptar i Kosovës në Zvicër janë zemëruar për shkak të kësaj fyerje që ne baza nacionale, raciste te frymezuar nga pasardhsit e kriminleit serb Miloshevic, gje jo e cila ne Serbi eshte aktuale , se paku ne Zvicer duhet të hiqet.

sipas gazeatev zvcerane, Karakteri ksenofobik i këtij provokimi duket e qarte. Në Zvicër, diaspora shqiptare është kryesisht nga Kosova. Rajoni shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008. Një pavarësi e njohur nga shumica e vendeve te BE-së, përfshirë Zvicrën, Amerikën dhe shume vende aziatike dhe myslimane.

 

Heshtja e am,basades kosvare dhe kosnulatave ne Zvcer ndja ketyre rasteve raciste e pakuptueshme?! Pse marrin rroga ata, cfare interesa mbrojne ?!


Përfaqesues te omuniteti shiptare ne Zvcer i kane thene gazetave zvicerane se “Mbishkrimi eshte racist meqe është kundër një kombi të plotë dhe e mohon atë..”

“Problemi midis dy vendeve Serbia dhe Kosova është mjaft i madh, sepse njeriu nuk ka nevoje te hedh benzine ne flake, te beje loje me zjarre me provokime të tilla..” thotë Raduni.

Në Zvicër ka së paku tre apo katër ambasadorë dhe disa konsulata të Kosovës dhe Shqipërisë (Berne, Zurich dhe Gjenevë) dhe asnjëra deri tash nuk ka reaguar rreth këtyre skandaleve ku serbët po provokojnë rreth 300 mijë shqiptarë në Zvicër, duke cenuar integritetin territorial të Kosovës me harta të “Serbisë së Madhe”.

Image

Kjo nuk është hera e parë që provokohen shqiptarët nga serbët nëse kujtojmë skandalin e gushtit të vitit 2018 kur në Gjenevë ju ofruan nxënësve në shkolla hartat e “Serbisë së Madhe” (ku duket Kosova e ngjitur me Serbinë) ku me pas autoritet e Gjenevës i hodhën në “poubelle” 3.500 harta të “Serbisë së madhe” me Kosovën. Për këtë “gabim” Zvicra kërkon falje ndaj shqiptarëve duke paguar 65.000 CHF për të reja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat