Në Zvicer 21 raste me Coronavirus. Njëri është shqiptar në Gjenevë

Zvicra

Në Zvicer 21 raste me Coronavirus. Njëri është shqiptar në Gjenevë

Më: 1 mars 2020 Në ora: 20:50
Foto

 Kantoni i Gjenevës konfirmoi të shtunën pasdite dy raste të reja të koronavirusit. Në Graubünden, katër raste të reja u raportuan të Shtunën. Kantoni i Bernës kishte njoftuar rastin e parë në mëngjes.

Me dy raste të reja të konfirmuara, kantoni i Gjenevës tani ka pesë raste të kontaminimit të koronavirusit. Të gjithë pacientët janë shtruar në spital, por gjendja e tyre shëndetësore nuk është shqetësuese. Agjencia e lajemeve “Presheva jonë” ne Zvicer ka mesuar se njeri rast eshte nje i ri shqiptare (28).

Gjeneva  me raste te Coronavirusit

Vlerësimi i fundit zyrtar në Zvicër, pasi çështja u njoftua të Shtunën, tregon 21 persona të testuar pozitivisht për koronavirus (raste të konfirmuara ose në pritje të konfirmimit), përfshirë pesë në Gjenevë, një në kantonin e Vaudit dhe një në Valais. Katër nga pacientët jetojnë në kanton, ndërsa i pesti jeton në departamentin francez të Ain. Të gjithë kaluan nëpër Itali dhe ndoqën protokollin e thirrjes së mjekut të tyre, apo edhe 144, por nuk shkuan në dhomën e urgjencës ose në një zyrë mjekësore.

Në mëngjes, një rast i parë i infeksionit me koronavirusin (Covid-19) ishte zbuluar në kantonin e Bernit, në Biel. Gruaja e sëmurë, e cila u kthye nga një udhëtim në Milano, është shtruar në spital dhe është vendosur në izolim. Gjendja e tij shëndetësore është e mirë, thotë kantoni.

Në Graubünden, katër rastet e reja të njoftuara të Shtunën sjellin numrin e njerëzve në gjashtë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat