Nefail Maliqi në Tribune de Genève: Kumanova viktimë e politikave diskriminuese dhe spionazhit!

Zvicra

Nefail Maliqi në Tribune de Genève: Kumanova viktimë e politikave diskriminuese dhe spionazhit!

Më: 15 maj 2020 Në ora: 15:22
Nefail Maliqi

Berne. 15 maj -Me ket titull gazeta e njohur zvicerane «Tribune de Geneve» publikoi nje koment te autorit Nefail Maliq, gazetar i njohur ne Zvicer (OKB) mbi zhvillimet e përgjakshme ne Kumanove 9-10 maj (2015) qe shkaktori një bilanc tragjik me 22 të vdekur, duke përfshirë këtu tetë oficerëve të policisë maqedonase dhe 14 anëtarë të një grupi të armatosur me origjinë shqiptare.

Shqiptaret ne Maqedoni po vazhdojne te jend viktime e diskriminimit dhe s’pionazhit. Kjo u deshmua ne masakrat sllave ne Kumanove (La Macédoine est devenu une victime de la politique discriminatoir et de la espionnage.. L'UE doit se pencher sur la Mecédoine "Gjatë këtij konflikti, gjithashtu më shumë se njëqind shtëpi u shkatërruan, skena keto që na kujtojnë për fat të keq imazhet e luftërave në Kosovë dhe Palestinë. Në Maqedonia aktualisht po mbretëron një situate e brishtë. Pas ngjarjeve tragjike të Kumanovës, qytetarët e kësaj ish-republike ish-jugosllave gjendet në një situatë të ndërlikuar e cila po tundet mes luftës dhe paqes.

Kur flasim për luftën në Maqedoni në kohët e fundit, ajo me të vërtetë nuk ka të bëjë me një luftë në mes të popullit të kësaj republike, në shumicën maqedonase dhe shqiptare, por një konflikt kundër qeverisë aktuale të udhëhequr nga kryeministri Nikola Gruevski. Ky fakt mund te justifikohet, se në demonstratat e fundit publike kundër qeverisë maqedonase, protestuesit ne balle mbanin flamuj shqiptarë dhe maqedonas. Opozita kritikoi Gruevski raste të rënda të korrupsionit, por edhe akuza mbi përgjimet telefonike në shkallë të madhe, pastaj presion mbi lirinë e shtypit... Maqedonia bëhet një Palestinë të re në zemër të Evropës? Pas zhvillimeve të fundit, OKB dhe Bashkimi Evropian ka reaguar për situatën ne FYROM. Bashkimi Evropian duhet të merret me Maqedoninë ("L’UE doit se ponche sur la Macèdoine",) me këtë titull gazeta zvicerane "Tribune de Geneve" ka publikuar një opinion te gazetarit të njohur në OKB në Gjenevë, Nefail Maliqi. Ban Ki-Moon, Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të kryejë një hetim të situatës në Kumanovë(…)

Prandaj vizita e fundit nga Ivan Simonoviç, ndihmës Sekretarit të Përgjithshëm për të drejtat e OKB-së kishte po këtë qëllim. 14 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit të vitit 2001, rezultatet e zbatimit të saj mbeten larg. Shqiptarët gjithnjë mbetën të diskriminuar dhe krejt simbolikisht të përfaqësuar në institucionet e qeverisë së Shkupit, arsye kjo pse tensionet mbahen ende te ngritura midis Maqedonisë dhe shqiptarëve në këtë ish-republikë jugosllave. Pra ky vend multietnik dhe kandidat për Bashkimin Evropian që prej vitit 2005 – ka bërë këto ditë te jetë viktimë e politikës diskriminuese dhe spiunazheve. Prandaj, komuniteti ndërkombëtar, veçanërisht BE-ja duhet të ndërhyjë dhe të marrë masa preventive për të parandaluar eskalimin e një konflikti të ri në Ballkan, për të parandaluar Maqedoninë të bëhet një Palestinë të re në zemër të Evropës", shkruan gazetari i mirënjohur Nefail Maliqi.

Mobilizimi kundër masakrës së shqiptarëve (Mobilisation contre le massacre des Albanais) Qindra vetë u mblodhën të Shtunën në Gjenevë për të denoncuar masakrën e shqiptarëve në Maqedoni. Protestuesit u mblodhën përpara Pallatit të Kombeve të Bashkuara të Shtunën në Gjenevë (Les manifestants se sont rassemblés devant le Palais des Nations Unies, samedi à Genève.) Protestuesit u mblodhën përpara Pallatit të Kombeve të Bashkuara të Shtunën në Gjenevë. "Nous some le Kumanovë" (Ne jemi Kumanova), a mund të lexonim në pankarta të bardha të mbajtura nga demonstruesit. Disa prej tyre tundnin flamurin shqiptar të krahut nga një shqiponjë e zezë me dy koka në një sfond të kuq. Sot mbi 60,000 shqiptarë të Maqedonisë jetojnë në Zvicër.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat