Vazhdojnë skandalet në familjen e Loredanes, ja si e kishte mashtruar vëllai i saj zviceranin

Zvicra

Vazhdojnë skandalet në familjen e Loredanes, ja si e kishte mashtruar vëllai i saj zviceranin

Nga: A.M. Më: 2 prill 2021 Në ora: 09:05
Loredana

Vëllai i madh i reperes Loredana (24) akuzohet për falsifikim dhe zhvatje. Gjykata tani ka dërguar në burg Luan B. (40).

Luan B.  (40) u paraqit si një biznesmen i suksesshëm në internet. Gruaja e re nga Kosova u akuzua për mashtrim, kërcënime dhe zhvatje. Sidoqoftë, ajo bëri një marrëveshje jashtë gjykatës i dha fund procedurave - çështja nuk shkoi kurrë në gjykatë.

Gjykata penale tani e ka dënuar vëllain e Loredanes për falsifikim, përpjekje për zhvatje, për  përgjim dhe regjistrim të bisedave të huaja, siç raporton revista online "Zentralplus" .

Image
Luan B.

Sipas aktakuzës, bëhet fjalë për bizhuteri, dhe borxhe. Për vite, Luan B. mbajti një marrëdhënie biznesi me paditësin Dominic N. * (72 †), djali i një konteshë të Lucernit.

Pranimi fajit

Ai organizoi një intervistë në një televizioni në Kosovë. Në Mars 2015, B. kërkoi 480,000 euro nga paditësi. Ai ia ka borxh paratë për shitje bizhuterish prej rreth 1.3 milion franga.

 Më 8 qershor 2016, ai paraqiti një dokument, të datës 25 shtator 2014. Dominic N. konfirmon se i ka borxh paratë. Por paditësi privat ishte i sigurt se ai kurrë nuk nënshkroi një dokument të tillë. Dokumenti është i falsifikuar.

Si rezultat, shtëpia dhe adresa e biznesit të Luan B. * u kontrollua. Policia i konfiskoi laptopin dhe celularin. Hetuesit supozojnë se pranimi i nënshkruar i fajësisë, i datës 2014, në të vërtetë ishte krijuar vetëm në mënyrë retrospektive në 2016.

Shantazh me bisedat të regjistruara në mënyrë të fshehtë

Për më tepër, Instituti Ligjor i Cyrihut arrin në përfundimin se ishte i falsifikuar.

Sipas aktakuzës, Luan B. i dërgoi Dominic N. një email duke i kërkuar të paguante. Në shtojcë kishte regjistrime zanore në të cilat pala e dëmtuar flet për "mashtrimet" e veta. Regjistrimet janë bërë pa dijeninë e tij.

Gjykata penale kryesisht ra dakord me akuzat - dhe dënoi Luan B. me dy vjet burg – por, ai duhet të vuajë nëntë muaj.

Image
Luan B.  

Luan B. nuk e pranon gjykimin

Me kërkesë të BLICK, Luan B. thotë se vendimi i gjykatës "nuk është i justifikuar" dhe i referohet avokatit të tij. Vendimi nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm.

Familja e Loredana ka rënë në kontakt me gjyqësorin zviceran në mënyrë të përsëritur në të kaluarën. Vëllai Enes * gjithsej 73 herë,  për vjedhje dhe shkelje të Ligjit për Narkotikët. Ai u dënua disa herë.

Vetë Loredana thuhet se ka mashtruar Petra Z. * nga Valais me të paktën 700,000 franga . Kjo me ndihmën e vëllait të saj Tarik *, i cili, sipas informacionit të BLICK, ishte deportuar për shkak të shkeljeve të mëparshme.

Image
Petra Z. dhe Loredana
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat