Shqetësuese: Të kthyerit nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut në Zvicër po përfundojnë në spital, kjo është arsyeja

Zvicra

Shqetësuese: Të kthyerit nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut në Zvicër po përfundojnë në spital, kjo është arsyeja

Nga: M.L. Më: 25 gusht 2021 Në ora: 11:03
Foto ilustrim

Virusi korona po e mban Zvicrën në pezull, shkruan 20min.ch përcjell “Bota sot”. 


Shumë të kthyer nga Ballkani përfundojnë në spitale.


Sipas ekspertëve federalë, situata në spitale është shqetësuese dhe të kujton valën e dytë të koronës në vjeshtën e vitit 2020. Mbi 200 persona janë tashmë në njësitë e kujdesit intensiv. Nëse trendi aktual vazhdon, spitalet do të jenë në këmbë në katër deri në gjashtë javë, tha Patrick Mathys nga Zyra Federale e Shëndetit Publik para mediave. Në disa kantone, spitalet tashmë kanë filluar të shtyjnë operacionet për të mbajtur shtretërit e kujdesit intensiv të lirë, siç shkruan "Tages-Anzeiger".

Një arsye për rritjen e mprehtë të pranimeve në spital të pacientëve me Covid janë udhëtarët e pavaksinuar, të infektuar që kthehen në shtëpi. 40 përqind e të shtruarve në spital ishin të infektuar jashtë vendit, shumë prej tyre në Ballkan. "Më shumë se një e treta e atyre që u shtruan në spital deklaruan se po qëndronin në një vend në Evropën Juglindore në kohën e infeksionit të mundshëm," thekson grupi i punës shkencore në buletinin e tij të fundit.

Kjo përkon me një gjetje tjetër të grupit të punës. Vendi i dyshuar i infeksionit përmendet në 40 për qind të formave klinike të raportimit, dhe sipas grupit të punës, "80 për qind e kësaj është në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut". Këto dy vende aktualisht kanë nivele shumë të larta të infeksionit, siç vazhdon gazeta. Për më tepër, grupi i punës dyshon se në dy vendet nga vijnë njerëzit që jetojnë në Zvicër nuk ka arritur sa duhet fushata e vaksinimit dhe se shkalla e vaksinimit është pra nën mesataren.


Departamenti u mbyll për shkak të shtimit të shtrimeve në spital


Numri i rasteve me Korona po rriten përsëri në të gjithë Zvicrën. Spitali Kantonal Schaffhausen tani duhej të merrte masa. Stafi i brendshëm menaxhues i spitalit për Korona është riaktivizuar, siç shkruan spitali në një njoftim për media.


Për shembull, u vendos që të mbyllet një repart të hënën në mbrëmje në mënyrë që punonjësit të mund të vendosen aty ku kanë nevojë urgjente. Shumica e pacientëve që janë trajtuar deri më tani për një kurs të rëndë Covid-19 në Spitalin Kantonal Schaffhausen nuk ishin të vaksinuar kundër Covid-19.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat