"Askush nuk donte të shihte testin për Covid-19"/Të kthyerit nga Kosova ankohen për kontroll të dobët në aeroporte

Zvicra

"Askush nuk donte të shihte testin për Covid-19"/Të kthyerit nga Kosova ankohen për kontroll të dobët në aeroporte

Nga: M.L. Më: 1 shtator 2021 Në ora: 10:27
Bekim Gashi (në qendër) kaloi dy javë me vajzën dhe nënën e tij në qytetin e vogël të Klinës në veri-perëndim të vendit, foto e marr nga blick.ch

Gjithnjë e më shumë të kthyerit nga pushimet po e marrin virusin në bagazhin e tyre, shkruan blick.ch transmeton gazeta “Bota sot”.

Qytetarët e dyfishtë zviceranë që kanë kaluar verën në Kosovë në veçanti raportojnë për kontrolle të dobëta në aeroporte.

Kjo është e njohur në industrinë e linjave ajrore. Tani pritet të futet një regjim më i rreptë i hyrjes.

Spitalet zvicerane ankohen. Shtrimet në spitalin e koronës janë shqetësuese. Njësitë e kujdesit intensiv janë buzë kolapsit. Stafi gjithashtu. Një pjesë e madhe e pacientëve janë shtetas të dyfishtë të sëmurë rëndë, që e kanë marrë virusin jashtë vendit - veçanërisht në Kosovë, raporton blick.

Si? Thjesht kontrollohet shumë dobët! "As në fluturimin dalës nga Bazeli në Prishtinë me Eas.. as në fluturimin e kthimit me të njëjtën linjë ajrore në Zvicër, nuk më është dashur të tregoj certifikatën time Covid," raporton Bekim Gashi 46 vjeç në emër të shumë të kthyerve të tjerë.

Ai kaloi dy javë në Kosovë me vajzën dhe nënën e tij. Para se të kthehej, ai donte të bënte një test Covid, edhe pse ishte tashmë i vaksinuar dyfish.

"Për të qenë në anën e sigurt," thotë Gashi. “Testi është një shaka në Kosovë. U bë një njollë dhe menjëherë më pas u dha rezultati negativ i testit. Kjo as nuk është kryer në mënyrë korrekte dhe as nuk është vlerësuar saktë", shpjegon ai.

Eas... po heton rastin

Prandaj Gashi nuk është i habitur që shumë nga bashkatdhetarët e tij tani janë në spital në Zvicër. "Nëse do të ishit në Kosovë këtë verë, ishte e parashikueshme," thotë ai. Por ai gjithashtu sheh një përgjegjësi me linjat ajrore. "Unë thjesht nuk e kuptoj pse ata nuk kontrollojnë certifikatat Covid pa përjashtim."

Fakti është: linjat ajrore janë përgjegjëse për kontrollin. Para se udhëtarët të hipin në aeroplan. Ose në sportelin e regjistrimit ose më së voni te porta. Verifikimi nëse një pasagjer posedon një certifikatë të vlefshme Covid kryhet nga kompanitë lokale të trajtimit siç është Swissport.

Përballë akuzës së Bekim Gashit, Eas.. dërgon mesazhin e mëposhtëm: "Para nisjes, ne kontrollojmë të gjitha dokumentet që kërkohen për hyrje në vendin e destinacionit, përveç biletës së fluturimit dhe kërkesave për vizë". Nëse pasagjerët nuk janë në gjendje të japin dokumentet e kërkuara, atyre do t'u refuzohet hipja. Çështja Gashi është duke u hetuar. "Në këtë rast të veçantë, Eas... kontakton agjentin e tij tokësor për të gjetur se çfarë ka ndodhur".

Kështu e shpjegojnë veten linjat ajrore zvicerane

Bekim Gashi nuk është rast i izoluar. Të kthyerit e tjerë nga Kosova raportojnë të njëjtën gjë për Blick. “Po ndodhte shumë në aeroportin e Prishtinës. Testi negativ i shpejtë që duhej të bënim nuk u kontrollua, "thotë Marius L. * nga Zvicra, për shembull. "Kur doja të tregoja certifikatën Covid para fluturimit tim të kthimit në Zvicër, ata thjesht më injoruan, "raporton Bekime G. *

Përveç E.., linjat ajrore zvicerane H..., E.. dhe Ç.. gjithashtu fluturojnë për në kryeqytetin kosovar nga Cyrihu. Në H..., sipas kërkesës, ata thonë se stafi tokësor në Prishtinë është udhëzuar në mënyrë eksplicite të kontrollojë certifikatën zvicerane Covid para se të lëshohet një leje udhëtimi. Një linjë tjetër ajrore nuk beson se udhëtarët do të fluturojnë për në Zvicër pa u kontrolluar: "Ne po e përjashtojmë këtë skenar".

Kur pyetet, Kryeshefi Ekzekutiv Shpend Ibrahimi (49) thotë: “Kryetari Airlines është gjithmonë në kontakt me agjentin e trajtimit në vend për të siguruar kontroll në përputhje me kërkesat zyrtare. Aktualisht nuk kemi informacion se agjenti i trajtimit nuk do të kishte kryer detyrat e tij të kontrollit.

Politikanët po bëjnë thirrje për më shumë kontrolle në aeroporte

Edhe pse linjat ajrore nuk duan të dëgjojnë për akuza të tilla në publik, problemi ka qenë prej kohësh i njohur në industri. Një burim i brendshëm që dëshiron të mbetet anonim raporton për Blick se kontrollet janë kryer në mënyrë shumë të përpiktë dhe të besueshme në aeroportet zvicerane. Në aeroportet si Majorka ose Prishtina, megjithatë, gjërat duken ndryshe. "Çfarë duhet të bëjmë? Ne nuk kemi aftësinë për të dërguar staf në çdo destinacion të vetëm,", thotë ai.

Kontrollet e ngadalta ishin diskutuar tashmë në qershor. Me rritjen e numrit të rasteve të koronës, veçanërisht nga të kthyerit nga pushimet, tani ka thirrje në politikë për të forcuar regjimin e hyrjes. "Është e qartë se ka nevojë për veprim," thotë Këshilltari i FDP i Shteteve Josef Dittli (64, UR) për Blick. "Të gjitha mbërritjet në aeroporte duhet të kontrollohen," kërkon ai.

Këshilltarja Kombëtare e PS -së, Yvonne Feri (55, AG) e sheh atë në mënyrë të ngjashme. "Ne duhet të zbatojmë masat që janë vendosur për ca kohë në aeroporte," thotë ajo. Feri vazhdon të dëgjojë njerëz që kurrë nuk është dashur të tregojnë një certifikatë në aeroport.

Kompanitë ajrore do të mirëprisnin kontrollet e aeroportit

Politikanët po dëgjohen gjithashtu nga linjat ajrore. "Duke pasur parasysh situatën aktuale në Zvicër, H.. Airways do të mirëpresë kontrollet sistematike të hyrjes në aeroportet kombëtare nga autoritetet," thotë zëdhënësi Mehdi Guenin. Ai thekson se shumica e destinacioneve jashtë vendit kryejnë kontrolle sistematike në hyrje. "Zakonisht pak para marrjes së bagazheve," thotë ai.

Përvoja ka treguar se kjo funksionon shumë mirë. "Këto kontrolle janë kryer nga autoritetet për shumë muaj pa asnjë problem dhe pothuajse nuk ndikojnë fare në rrjedhën e udhëtarëve," tha zëdhënësi i Helvetic Guenin.

* Emri i njohur për redaksinë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat