Presidentja Osmani me një apel për diasporën shqiptare në Zvicër

Zvicra

Presidentja Osmani me një apel për diasporën shqiptare në Zvicër

Më: 1 shtator 2021 Në ora: 20:28
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidentja e Republikës së Kosovës Dr. Vjosa Osmani po qëndron për një vizitë dy ditore në Zvicër për të marr pjesë në Forumin Ekonomik Zviceran (SEF), ku po marrin pjesë dhjetëra presidentë dhe ministra të qeverive të ndryshme nga vendet e ndryshme botërore, përfshirë edhe personalitet nga Ballkani.

Forumi Ekonomik Zviceran (SEF) është konferenca më e rëndësishme ekonomike në Zvicër. Çdo vit, rreth 1,350 vendimmarrës nga biznesi, shkenca, politika dhe media takohen në Interlaken për një shkëmbim aktiv të pikëpamjeve dhe dialog ndër-sektorial.

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu, u ka bërë thirrje shqiptarëve të Kosovës në Zvicër që të vaksinohen. "Gjithkush do të duhej ta merrte seriozisht përgjegjësinë e tij në pandeminë", tha ajo.

Vjosa Osmani-Sadriu (39) u zgjodh Presidente e Kosovës më 14 prill 2021, ka shkruar gazeta Blick.

Osmani-Sadridu tha të mërkurën në Forumin Ekonomik Zviceran SEF në Interlaken BE se shumë shqiptarë që jetonin në Zvicër udhëtuan në shtëpi gjatë verës dhe kontraktuan virusin korona atje.

“Ne të gjithë duhet ta marrim seriozisht përgjegjësinë tonë në këtë krizë të koronës. I bëj thirrje të gjithë kosovarëve në Zvicër dhe Kosovë që të vaksinohen”, ka thënë ajo.

Në fjalimin e saj, ajo gjithashtu theksoi se pranimi në BE mbetet prioritet për Kosovën. Anëtarësimi aktualisht po dështon, sepse Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të pavarur.

"Ju mund të shkëputeni nga e kaluara”, tha ajo. “Shpresojmë që Serbia të zgjedhë një klasë udhëheqëse në të ardhmen që të kuptojë se Kosova është një republikë që do të qëndrojë dhe që dëshiron të japë një kontribut të rëndësishëm për paqen në rajon", transmeton Le Canton27.ch.

Rreth 200,000 njerëz me rrënjë nga Kosova jetojnë në Zvicër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat