Tronditen organizatorët/ Zvicra anulon festivalin e madh të shqiptarëve, kjo është arsyeja

Zvicra

Tronditen organizatorët/ Zvicra anulon festivalin e madh të shqiptarëve, kjo është arsyeja

Nga: A.Zh Më: 2 shtator 2021 Në ora: 19:32
Kjo pamje tregon edicionin e vitit 2019 të festivalit

Kantoni i Cyrihut ka tërhequr miratimin për festivalin e muzikës shqiptare “Alba Festival”.

“Festivali Alba” duhej të zhvillohej në fundjavë në Cyrih. Por, kjo nuk do të ndodhë për shkak të Koronavirusit, raporton Blik.ch, përcjell Bota sot. Leja u tërhoq përsëri për ngjarjen madhore. Organizatorët janë të tronditur.

Këshilli qeveritar anuloi miratimin për festivalin muzikor shqiptar të enjten me një njoftim të shkurtër.

Image
Festivali Alba do të mbahej në zonën e Cyrih Hardturm në fundjavë.

"Barra mbi sistemin shëndetësor në përgjithësi dhe njësitë e kujdesit intensiv në veçanti është rritur dhe po i afrohet kufirit kritik", tha këshilli qeveritar të enjten pasdite.

“Festivali Alba” synon mbledhjen e “komunitetit të prekur rëndë”

Një ngjarje e madhe si “Festivali Alba” çon në një barrë shtesë për spitalet, sepse përvoja ka treguar që punëtorët e urgjencës duhet të kujdesen në festivale të mëdha. Këshilli qeveritar dëshiron të shmangë një barrë të tillë shtesë për spitalet në situatën e ndjeshme aktuale.

Përveç kësaj, “Festivali Alba” "synon kryesisht mbledhjen e një komuniteti të prekur rëndë", vazhdon qeveria. "Gjetjet nga gjurmimi i kontakteve të Kantonit të Cyrihut si dhe azhurnimi i Task Forcës së Shkencës Covid tregojnë se të kthyerit nga Ballkani gjatë pushimeve janë infektuar me Covid-19 më shumë se mesatarja".

“Ne e marrim parasysh vendimin me shqetësim”

"Ne e marrim parasysh vendimin e këshillit qeveritar me shqetësim, tani po e rishikojmë atë nga një perspektivë ligjore dhe do të japim informacionet në kohë." Kështu kanë thënë organizatorët e festivalit, në një deklaratë fillestare mbi refuzimin.

Këshilli qeveritar është i vetëdijshëm se heqja e lejes për ngjarjen e madhe dy-ditore do të jetë zhgënjyese si për organizatorët, ashtu edhe për vizitorët. Por, ai është i bindur se ky hap duhet të merret pasi të peshohen të gjithë faktorët.

U shpall si festivali më i madh shqiptar në Evropë

“Festivali Alba” u shpall paraprakisht si "festivali më i madh shqiptar në Evropë". Në këtë festival do të paraqiteshin mega-yjet shqiptare Dhurata Dora, Elvana Gjata dhe Dardani, të cilët kanë mbi gjysmë miliard shikime në platformën e videove në YouTube. Mbi 20,000 vizitorë do të priteshin në zonën Hardturm gjatë fundjavës./Botasot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat