Himni serb nuk dëgjohet në Kroaci. Kroatët fërshëllejnë himnin serb duke brohoritur “Vukovar, Vukovar” - Bota Sot
Himni serb nuk dëgjohet në Kroaci. Kroatët fërshëllejnë himnin serb duke brohoritur “Vukovar, Vukovar”

Evropë

E mërkurë, 17 tetor 2018

Himni serb nuk dëgjohet në Kroaci. Kroatët fërshëllejnë himnin serb duke brohoritur “Vukovar, Vukovar”

Më: 13 janar 2018 Në ora: 16:21
ilustrim

Ndeshja e shumë pritur Koraci vs. Serbi e vlefshme për Kampionatin Evropian të Henbollit, i cili po zhvillohet në Kroaci, gjatë intonimit të himnit serb tifozët kroatë brohoritnin “Vukovarit, Vukovar”.

Gjatë luftës në vitet e 90-ta në Kroaci, serbët kishin kryer krime të tmerrshme ndaj kroatëve në qytetin e Vukovarit,  dhe me mijra kroat ishin dëbuar nga qyteti.

Kjo ishte arsyeja pse sot kroatët e fërshëlluanë himnin serb dhe duke brohoritur “Vukovar, Vukovar”.

Ndeshja përfundoi me fitore të Kroacisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test