​Juventus nokauton Genoa në finish

Më: 13 dhjetor 2020 Në ora: 21:18
Ronaldo

Në ndeshjen e raundit të 11 të kampionatit italian të futbollit, Juventus mundi Genoa me rezultatin 3-1, duke shënuar dy gola në 12 minutat e fundit të ndeshjes.

Genoa u mbajt mirë deri në fund, por "Zonja e Vjetër" e Torinos erdhi deri te fitorja me golat nga goditjet e dënimit të shënuara nga Cristiano Ronaldo.

Mysafirët kaluan në epërsi në minutën e 57-të me një gol të Paul Dybala, por vetëm katër minuta më vonë Stefano Sturaro barazoi. Sidoqoftë, Juve arriti në fitore në fund me golat e Ronaldos nga penalltia (78, 89)

Në ndeshjet e zhvilluara më herët, lojtarët e Romës, Napolit, Interit dhe Atalantës arritën fitore.

Roma mundi Bolonjën 5-1, Atalanta mposhti Fiorentinën 3-0, Napoli festoi kundër Sampdoria 2-1, ndërsa Inter ishte më i mirë se Cagliari 3-1.

Romakët e bënë të gjithë punën në pjesën e parë duke shënuar pesë gola. Pas 15 minutash ishte 3-0 për mysafirët, dhe deri në fund të pjesës Roma shënoi edhe dy gola, dhe shënuesit ishin Poli (5-ag), Dzeko (10), Pellegrini (15), Veretout (35) dhe Mhitarian (44) Për nikoqirët, Cristante shënoi në minutën e 24-të.

As Atalanta nuk kishte shumë probleme, duke mposhtur Fiorentinën 3-0 në shtëpi, dhe shënuesit ishin Gosens (44), Malinovski (55) dhe Rafael Toloi (63).

Napoli humbi në pjesën e parë nga Sampdoria e cila kaloi në epërsi në minutën e 20-të me anë të Jakub Jantko. Por më pas ekipi vendas shënoi dy gola për të fituar, dhe shënuesit ishin Lozano (53) dhe Petagna (68).

Në ndeshjen e parë të së dielës, Interi fitoi 3-1 kundër Cagliari. Banorët e ishullit kaluan në epërsi me një gol të Riccardo Sottil (43), dhe Interi barazoi në minutën e 77-të me anë të Nicola Barelle. Milanezët erdhën në fitore në fund - së pari Danilo D'Ambrosio shënoi për 2-1 në minutën e 84-të, dhe rezultati përfundimtar u vendos nga Romelu Lukaku me një gol në minutën e katërt të kohës shtesë.