Edi Sherifovski fitoi medaljen e argjendtë në garat ballkanike në Turqi

Më: 17 tetor 2023 Në ora: 18:32
Pamje e garuesve më të mirë

Kampioni shtetëror i Maqedonisë në xhudo për peshat deri 81kg Edi Sherifovski doli i argjendtë nga garat ballkanike të cilat u mbajtën në Stamboll të Turqisë.

Edi përfaqësoi në menyrë të denjë Maqedoninë e Veriut në këto gara Ballkanike nga të cilat ishte i vetmi përfaqësues shtetëror i vendit tonë i cili u kthye në shtëpi me medalje.

Maqedonia e seniorëve deri në 23 vjeç këtë fundjavë, 13-15 tetor 2023, mori pjesë në Kampionatin Ballkanik në Stamboll, Turqi.

Në Kampionatin Ballkanik për moshat e reja deri në 23 vjeç morën pjesë garues nga 9 shtete ballkanike: Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, RMV, Bullgaria, Moldavia, Rumania, Greqia, Mali i Zi dhe Turqia nikoqire.

Përfaqësuesi ynë Edi Sherifovski fitoi titullin nënkampion ballkanik. Sherifovski fitoi ndaj Selahatin Elnas në çerekfinale, në gjysmëfinale mundi Eren Koçak, në finale u mund nga Nihat Karaçan.

Pjesa tjetër e përfaqësuesve tanë treguan luftime të mira, por nuk arritën të ngjiteshin në podium dhe as të kalonin në ndonjë radhitje më të mirë se sa vendi i pestë (5-të).