Tre kartona të kuq në fund, Milani gjunjëzohet! Interi kampion i ri, në festë edhe një shqiptar

Nga: K.Goca Më: 22 prill 2024 Në ora: 22:45
Interi feston

Interi është zyrtarisht kampion i ri Italisë.

Pesë javë pa ra perdja e kampionatit, zikaltrit siguruan titullin e kampionit dhe një titull shumë i ëmbël për faktin se sonte në cilësinë e mysafirit e gjunjëzuan me rezultat 2:1 rivalin e përbetuar e të përjetshëm, Milanin.

Një ndeshje e fortë dhe një Inter që tregoi fuqinë e kampionit ndaj “Rossonerëve”.

Acerbi në minutën e 18-të e Thuram në atë të 49-tën, shënuan për fitoren e kampionit të ri.

Tomori shënoi në minutën e 80-të duke e ngushtuar humbjen e Milanit.

Reprezentuesi i Shqipërisë, Kristjan Asllani, nuk u paraqit asnjë minutë për Interin por në fund festoi me shokë titullin.

Në minutën e 90+3, gjyqtari ndëshkoi me kartona të kuq Hernandezin e Milanit dhe Dumfriesin e Interit. pasi u kacafytën mes vete.

Calabria i Milanit është ndëshkuar në minutën e 90+7.

Inzaghi është ballëlart që ngadhënjyen në derbi dhe në anën tjetër në festë të titullit.

Interi kryeson me 86 pikë, duke lënë pas Milanin me 69 pikë të mbledhura.