Senzacion, Norvegjia nuk fiton ndaj Ishujve Faroe

Më: 13 janar 2024 Në ora: 23:07

Suedia dhe Danimarka festuan në mënyrë rutinore ndaj Gjeorgjisë 42:26 dhe Greqisë 40:28 në kuadër të Euro 2024 në hendboll.

Ishujt Faroe luajtën sërish një ndeshje fantastike, këtë herë në sekondat e fundit duke fituar një pikë të madhe (26:26) ndaj Norvegjisë së madhe.

Kombëtarja e Ishujve Faroe tregoi edhe një herë se ndeshja e mirë ndaj Sllovenisë, pavarësisht humbjes, nuk ishte rastësi. Vendi i vogël ishullor doli në arenë me Norvegjinë dhe deri në fund luftoi dhe përballoi kundërshtarin e madh.

Përkundër avantazhit minimal që Norvegjia pati në pjesën më të madhe të pjesës së parë, hendbollistet e Ishujve Faroe ishin afër tyre, të cilët në tre minuta deri në fund të pjesës së parë arritën në 12:12.

Loja e barabartë vazhdoi edhe në pjesën e dytë. Norvegjia deri në minutën e 50-të printe vazhdimisht me një gol dhe Ishujt Faroe barazuan rezultatin. Në minutën e 52-të Sagosen shënoi për epërsi 25:23, dhe pas disa gabimeve nga të dyja palët, Blonz shënoi shtatë gola për +3 (26:23).

Dhe pikërisht kur u mendua se Norvegjia më në fund kishte thyer rezistencën e lojtarëve kokëfortë të ishullit, pasoi një tronditje.

Norvegjezët avancuan 26:24, por në minutën e fundit Ishujt Faroe shënuan fillimisht gol për minus një, 26:25, kishin mbetur edhe dhjetë sekonda, gjithçka që norvegjezëve duhej të bënin ishte ta mbanin topin, por dështuan. Hendbollistet këmbëngulëse të Ishujve Faroe vodhën topin, dolën në kundërpërgjigje, por hendbollisti i tyre u faullua rëndë, pas së cilës u dha një penallti, e cila u realizua nga Skipagotu për rezultatin e bujshëm dhe përfundimtar 26:26.