Çfarë domethënie kanë shkronjat ‘AMG’ ? - Bota Sot
Çfarë domethënie kanë shkronjat ‘AMG’ ?

Auto

E mërkurë, 17 janar 2018

Çfarë domethënie kanë shkronjat ‘AMG’ ?

Më: 22 dhjetor 2017 Në ora: 16:35
Ilustrim

AMG është divizion i performancave të larta në automjetet Merecedes-Benz.

AMG angazhon në mënyrë të pavarur inxhinierë, prodhon dhe personalizon automjete të Benz-it.

Modelet AMG zakonisht kanë pamje më agresive, një nivel më të lartë të performancës, trajtim më të mirë, stabilitet më të mirë dhe përdorim më të gjerë të fibrave të karbonit sesa homologët e tyre të rregullt Mercedes-Benz.

Ne vitin 1967, inxhinierët Hans-Werner Aufrecht (A në AMG) dhe Erhard Melcher (M në AMG) krijuan kompaninë e tyre pas ndërtimit të Mercedes-Benz 300 SE të parë për kampionatin gjerman të garave, në qytetin e tyre të lindjes Großaspach (G në AMG). Pra shkronjat “AMG” qëndrojnë për Aufrecht, Melcher dhe Großaspach.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test