Ambasadori i Francës i brengosur për zhvillimet e fundit rreth Speciales - Bota Sot
Ambasadori i Francës i brengosur për zhvillimet e fundit rreth Speciales

Aktuale

E diel, 22 korrik 2018

Ambasadori i Francës i brengosur për zhvillimet e fundit rreth Speciales

Më: 5 janar 2018 Në ora: 16:42
Pamje nga takimi

Ministri i Punëve të Jashmte të Kosovës, Behgjet Pacolli, priti në një takim ambasadorin e Francës në Kosovë, Dider Chabert.

Sipas komunikatës së MPJ-së në takim u diskutua për marrëdhëniet midis dy vendeve, bashkëpunimin në fushën e njohjeve të Kosovës, në zona të ndryshme gjeografike ku Franca ka ndikim të veçantë, dhe përgatitjet për 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Ministri Pacolli, vlerësoi kontributin e Francës në gjithë proceset më të rëndësishme të shtetësisë së Kosovës dhe e njohu mysafirin me pikëpamjet e tij për zhvillimet e fundit politike në Kosovë, që u vlerësuan mjaft nga bashkëbiseduesi i tij.

Ambasadori Chabert e njohu ministrin Pacolli me vullnetin e palëkundur të vendit të tij dhe të Perëndimit në përgjithësi, për ta mbështetur Kosovën dhe në këtë fazë të zhvillimit të saj.

Diplomati francez i i dorëzoi ministrit Pacolli gjithashtu një letër të ministres për Çështje Europiane, Nathalie Loiseau. Në letër, ministrja franceze  e falënderonte zotin Pacolli për takimin gjatë vizitës së tij në Paris dhe për shkëmbimin e hapur të pikëpamjeve gjatë këtij takimi. Në përgjigje të ftesës së zotit Pacolli, ministrja Loiseau shpreh  gjithashtu dëshirën e delegacionit francez për të marrë pjesë në festimet e dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

Ambasadori shprehu brengën e Francës, si shtet partner dhe mbështetës i Kosovës, për lëvizjet e brendshme në Republikën e Kosovës gjatë ditëve të fundit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test