Kur kroatët bojkotuan himnin, serbët mbeten si pula pa kokë! Divaci provokon me tri gishta - Bota Sot
Kur kroatët bojkotuan himnin, serbët mbeten si pula pa kokë! Divaci provokon me tri gishta

Basketboll

E premte, 21 shtator 2018

Kur kroatët bojkotuan himnin, serbët mbeten si pula pa kokë! Divaci provokon me tri gishta

Nga: Kemajl Goca Më: 3 korrik 2018 Në ora: 11:07
Kur kroatët bojkotuan himnin, serbët mbeten si pula pa kokë

Kombëtarja kroate e basketbollit pa dyshim se kishte bërë një gjest fenomenal në vitin 1995, para 23 viteve kur kishte bojkotuar himnin e ashtuquajtur jugosllav. Por 23 vite me parë shihet qartë se si basketbollistët serb kishin provokuar me tre gishtërinj. Basketbollistët e kombëtares së Kroacisë me intonimin e himnit jugosllav ishin larguar nga parketi, duke e bojkotuar himnin e një farë Jugosllavie.

“Skandali më i madh në historinë e basketbollit. 23 vite më parë, ekipi kombëtar i Jugosllavisë u bë kampion i Europës dhe kroatët bënë skandal të paparë në basketboll.

Jugosllavia e atëhershme fitoi Lituaninë në finalen e Athinës. Gjatë ceremonisë së medaljes, medaljet e bronzta iu dhanë kroatëve, pas së cilës ata nuk qëndruan aty por u larguan, duke bojkotuar himnin e Jugosllavisë:  "Hej Slloveni"”, shkruan njëfarë ‘Kuriri’ serb. Kur kroatët bojkotuan himnin, serbët mbeten si pula pa kokë sepse serbët ende e vajtojnë këtë storie!

Vlade Divac, Zharko Paspalj, Dejan Bodiroga etj. ngritën tre gishta, ky ishte provokim i madh, duke dlshtmuar shovenizmin e tyre.  Një farë Jugosllavie e kishte mundur me 96:90 Lituaninë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test