Mjekët algjerianë bëjnë thirrje për protesta kundër Bouteflika - Bota Sot
Mjekët algjerianë bëjnë thirrje për protesta kundër Bouteflika

Afrika

Mjekët algjerianë bëjnë thirrje për protesta kundër Bouteflika

Më: 18 mars 2019 Në ora: 15:40
Foto

Mjekët e Algjerisë kanë bërë thirrje për protesta masive kundër Abdulaziz Bouteflika gjatë festimeve të ditës së pavarësisë së vendit të martën, duke bërë presion ndaj presidentit të sëmurë që është ‘kapur në pushtet’, shkruan Reuters.

Në një deklaratë të lëshuar të hënën, kolegji i pavarur mjekësor algjerian (CAMRA) u kërkoi studentëve të mjekësisë të marrin pjesë dhe të denoncojnë "bandat në pushtet".

Protestuesit janë të dëshpëruar për udhëheqësit e rinj për të zëvendësuar Bouteflika dhe veteranët e tjerë të luftës së pavarësisë 1954-1962 kundër Francës.

Presidenti, në pushtet për 20 vjet, njoftoi javën e shkuar se po ndryshonte një vendim për të qëndruar për një mandat të pestë, por nuk ndalet më. Ai ka shtyrë zgjedhjet, duke e zgjeruar në mënyrë efektive mandatin e tij të tanishëm, duke premtuar se do të miratojë një kushtetutë të re nën një plan reformash.

Ndryshimet nuk kanë sjellë ndalesa për demonstrata në proces për më shumë se tre javë kundër një elite qeverisëse të parë si jashtë kontaktit. Bouteflika, 82 vjeç, është parë rrallë në publik që nga një goditje në 2013, dhe protestuesit thonë se ai është i papërshtatshëm për të sunduar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat