Protestuesit e Algjerisë kthehen përsëri në rrugë, duan ndryshime rrënjësore - Bota Sot
Protestuesit e Algjerisë kthehen përsëri në rrugë, duan ndryshime rrënjësore

Afrika

Protestuesit e Algjerisë kthehen përsëri në rrugë, duan ndryshime rrënjësore

Më: 5 prill 2019 Në ora: 14:47
Foto

Protestuesit që mbanin parulla dhe kërkuan ndryshime rrënjësore marshuan nëpër Algjeri për një të premte të shtatë të njëpasnjëshme, pasi shefi i spiunit të Algjerisë u njoftua të pushohet nga puna në një shenjë tjetër të trazirave të nivelit të lartë pas dorëheqjes së presidentit veteran të vendit, shkruan Reuters.

Mijëra demonstrues u mblodhën në kryeqytet për të nxitur largimin e të gjithë strukturës politike, të ndërtuar rreth partisë në pushtet, oficerëve të ushtrisë, biznesmenëve, sindikatave dhe veteranëve të një lufte të pavarësisë 1954-62 kundër Francës.

"Ne duam të çrrënjosim simbolet e sistemit," tha mësuesi Ahmed Badili.

"Ne duam ndryshime rrënjësore. Nuk ka nevojë për zgjidhje të përkohshme, "tha punonjësi i bankës shtetërore Noureddine Dimi.

Shefi i inteligjencës, gjenerali i pensionuar i përgjithshëm, Athmane Tartag, ishte një aleat i ngushtë i ish presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili u largua të martën nën presionin e ushtrisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...