Mijëra protestues u rikthyen në rrugët e Algjerisë, duke kërkuar reforma radikale - Bota Sot
Mijëra protestues u rikthyen në rrugët e Algjerisë, duke kërkuar reforma radikale

Afrika

Mijëra protestues u rikthyen në rrugët e Algjerisë, duke kërkuar reforma radikale

Më: 19 prill 2019 Në ora: 13:31
Foto

Mijëra demonstrues u kthyen në rrugët e Algjerisë të premten për të shtyrë kërkesat për ndryshime demokratike me shumicë dhe përtej dorëheqjes së ish-presidentit Abdelaziz Bouteflika pas gjashtë javësh protesta masive, thanë dëshmitarët, shkruan Reuters.

Parlamenti dha një dtaë për president të përkohshëm dhe një datë zgjedhore e 4 korrikut u vendos në një tranzicion të miratuar nga ushtria e fuqishme. Por dalja e 2 prillit nga Bouteflika nuk arriti të qetësojë shumë algjerianë që duan të rrëzojnë të gjithë elitën e madhe, që ka dominuar vendin që nga pavarësia nga Franca në vitin 1962.

Mijëra protestues u mblodhën sërish në qendrat e qytetit rreth Algjerisë duke kërkuar reforma rrënjësore dhe të degëve - duke përfshirë pluralizmin politik dhe goditjet kundër korrupsionit dhe kronizmit, thanë dëshmitarët dhe më shumë pritej pas lutjeve të së premtes.

Të martën, shefi i ushtrisë tha se gjeneral-lejtnant Ahmed Gaed Salah tha se ushtria po shqyrtonte të gjitha mundësitë për të zgjidhur krizën politike kombëtare dhe paralajmëroi se "koha po mbaron".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...