Vritet kreu i shtetit në mes përpjekjes për grushtshtet - Bota Sot
Vritet kreu i shtetit në mes përpjekjes për grushtshtet

Afrika

Vritet kreu i shtetit në mes përpjekjes për grushtshtet

Më: 23 qershor 2019 Në ora: 11:07
Foto ilustrim

Kreu i shtetit të Amharas të Etiopisë dhe këshilltari i tij u vranë gjatë një përpjekje për grusht shteti. Ambachew Mekonnen dhe këshilltari i tij Ezez Wasie u sulmuan në zyrat e tyre të shtunën.

Më herët, kryeministri i Etiopisë , Abiy Ahmed, njoftoi se shefi i shtabit të ushtrisë së vendit u qëllua gjithashtu ndërsa përpiqej të pengonte përpjekjen e grushtshtetit në Amhara, një shtet federal në veri të kryeqytetit Addis Abeba.

Duke folur në televizionin shtetëror vonë të shtunën, kryeministri Abiy Ahmed, i veshur me unifromë ushtarake, tha se gjenerali Seare Mekonnen ishte një nga disa viktima.

Image

Por sekretari i tij i shtypit Billene Seyoum i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte e paqartë nëse gjenerali Seare ishte vrarë ose plagosur.

“Ai u qëllua nga njerëz që janë pranë tij”, tha Abiy.

Kryeministri u shpreh se gjenerali po përpiqej të parandalonte komplotistët në shtetin Amhara, një nga nëntë shtetet federale të Etiopisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...