Sot mbahet balotazhi për president në Tunizi - Bota Sot
Sot mbahet balotazhi për president në Tunizi

Afrika

Sot mbahet balotazhi për president në Tunizi

Më: 13 tetor 2019 Në ora: 14:44
Foto ilustrim

Tunizianit po votojnë të dielën për ta zgjedhur presidentin e ri të vendit në rundin e dytë të zgjedhjeve. Pas revolucionit të vitit 2011, votuesit i kanë refuzuar politikanët e vjetër dhe në rundin e dytë i dërguan dy figura të reja.

Shefi mediatik, Nabil Karoui, dhe kundërshtari i tij, profesori i pensionuar i drejtësisë, Kais Saied, arritën t’i mposhtin 24 rivalë të tjerë në rundin e parë, i cili u mbajt muajin e kaluar.

Popullsia e Tunizisë po përballet me papunësi të lartë, inflacion të madh, shërbime të dobëta publike dhe presion nga huadhënësit e huaj për ta zvogëluar deficitin.

Përkrahësit e shefit mediatik e shohin atë si figurë të suksesshme në aspektin profesional dhe e vlerësojnë si mbrojtës konservator e sekular të shtresës së varfër të vendit.

Në anën tjetër, mbështetësit e profesorit të pensionuar thonë se ai është modest dhe njeri me parime, i cili ka vullnet për t’i larguar nga skena politike figurat e vjetra dhe për të brë reforma në sistemin zgjedhor.

Një ekip ndërkombëtar për vëzhgimin e zgjedhjeve ka shprehur shqetësim për korrektësinë e tyre për shkak se njëri nga kandidatët, pronari i një televizioni, është mbajtur në paraburgim gjatë një pjese të konsiderueshme të fushatës, shkruan “Reuters”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat