Njerëz të armatosur rrëmbejnë qindra djem, nxënës të një shkolle në Nigeri

Afrika

Njerëz të armatosur rrëmbejnë qindra djem, nxënës të një shkolle në Nigeri

Më: 17 shkurt 2021 Në ora: 12:18
Foto ilustrim

Njerëz të armatosur që besohet se i përkasin një bande kriminale kanë rrëmbyer qindra djem shkollorë së bashku me disa mësues në Nigerinë qendrore.

Sipas mediave të huaja, sulmuesit të veshur me uniforma ushtarake sulmuan Kolegjin Shkencor të Qeverisë në “një numër të madh” në qytetin Kagara në shtetin Niger të martën vonë, duke futur studentët në një pyll aty pranë, thanë burimet.

Veriperëndimi dhe Nigeria qendrore janë shënjestruar gjithnjë e më shumë nga bandat kriminale të njohura në vend si “banditë” të cilët rrëmbejnë për shpërblim, përdhunim dhe plaçkitje në të gjithë rajonin.

“Banditët hynë në GSC Kagara natën e kaluar dhe rrëmbyen qindra studentë dhe mësuesit e tyre”, tha një zyrtar që kërkoi të mos identifikohej për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

“Një nga personeli i rrëmbyer dhe disa studentë arritën të shpëtonin. Stafi konfirmoi se një student u qëllua për vdekje gjatë operacionit të rrëmbimit”, ka thënë më tej zyrtari.

Shkolla ka rreth 1.000 nxënës dhe nuk ishte menjëherë e qartë se sa ishin marrë nga aty.

Një burim nga organet e sigurisë ka konfirmuar detajet e sulmit dhe tha se trupat me mbështetje ajrore po gjurmonin banditët për shpëtim të mundshëm.

Rrëmbimi i Nigerit erdhi dy muaj pasi qindra fëmijë shkollorë u rrëmbyen në shtetin veriperëndimor Katsina, të cilët më pas u lanë të lirë disa ditë më vonë pas negociatave me qeverinë.

Bandat që drejtohen nga motive financiare nuk kanë prirje ideologjike por zyrtarët e sigurisë kanë frikë se po infiltrohen nga xhihadistët nga Nigeria në verilindje ku ushtria po lufton me një kryengritje islamike për një dekadë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat