Vritet ambasadori italian

Afrika

Vritet ambasadori italian

Më: 22 shkurt 2021 Në ora: 12:58
Kongo

Ministria e jashtme e Italisë thotë se ambasadori italian në Republikën Demokratike të Kongos është vrarë në një sulm ndaj një autokolone të Kombeve të Bashkuara në lindje të vendit.

Një polic ushtarak italian gjithashtu vdiq në incidentin pranë qytetit të Kanyamahoro, shkruan BBC.

Zyrtarët në Parkun Kombëtar Virunga thonë se sulmi ishte një përpjekje rrëmbimi.

Shumë grupe të armatosura veprojnë në një park përreth kufirit me Ruandën dhe Ugandën.

Rojet e parkut sulmohen rregullisht dhe vriten nga milicët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat