Sulm terrorist në Nigeri, 58 persona të vdekur

Afrika

Sulm terrorist në Nigeri, 58 persona të vdekur

Më: 17 mars 2021 Në ora: 07:08
Foto ilustrim

Të paktën 58 persona janë vrarë në Nigeri pas një sulmi në kufi me Malin. Atentatori hapi zjarr kur 4 automjete ishin duke sjellë njerëzit mrapa në shtëpitë e tyre pas pazarit në rajonin e Tillaberisë.

Asnjë grup nuk ka pranuar sulmin që ndodhi të hënën. Sidoqoftë aktualisht janë 2 grupe xhihadistësh në Nigeri- njëri në perëndim, afër Malit dhe Burkina Faso dhe tjetri në juglindje në kufi me Nigerinë.

Në deklaratën e lëshuar për televizionin publik, qeveria e Nigerit thotë: grupet e armatosura akoma të paidentifikuara kanë sulmuar 4 automjete që mbanin pasagjerë që po ktheheshin nga pazari javor në Banibangou dhe fshatrat e Chinedogar, Darey-Daye.

Nga ky sulm barbar kanë vdekur 58 persona, 1 është lënduar, 2 automjete janë djegur dhe 2 të tjera janë sekuestruar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat