Presidenti i Kongos fiton 88 për qind të votave

Afrika

Presidenti i Kongos fiton 88 për qind të votave

Më: 24 mars 2021 Në ora: 15:16
Presidenti i Kongos fiton 88 për qind të votave

Presidenti i Republikës së Kongos, Denis Sassou Nguesso, i ka fituar zgjedhjet me mbi 88 për qind të votave, ndonëse është në pushtet që 36 vjet dhe vendi ndodhet në krizë të gjatë ekonomike.

Rivali i tij më i afërt, Guy Brice Parfait Kolelas, i cili vdiq vetëm disa orë pas mbylljes së qendrave të votimit, mori më pak se 8 për qind të votave. Kolelas ishte duke u dërguar në Francë për t’u trajtuar për Covid-19.

Diplomatët dhe analistët politikë kishin pritur fitore të lehtë për Sassoun, i cili ka kontroll të rreptë ndaj institucioneve shtetërore në vendin afrikan me 5.4 milionë banorë, shkruan Reuters.

Partia kryesore opozitare i bojkotoi këto zgjedhje, ndërsa dy rivalë të rëndësishëm të presidentit u dënuan për krime pas zgjedhjeve të vitit 2016.

“Është ndjenjë e përgjegjësisë së madhe, sidomos ndaj të rinjve”, deklaroi presidenti i rizgjedhur para përkrahësve në fjalimin e fitores.

Sassou dikur ka qenë paraushtarak dhe erdhi në pushtet në vitin 1979. Ai i kishte humbur zgjedhjet në vitin 1992, por u kthye në pushtet më 1997 pas një lufte civile.

Ai e ndryshoi kushtetutën në vitin 2015 për t’i zgjatur kufizimet kohore të mandateve, të cilat do t’ia ndalonin rizgjedhjen një vit më pas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat