Zgjedhjet në Zimbabve: Presidenti Mugabe nuk përkrah partinë e tij - Bota Sot
Zgjedhjet në Zimbabve: Presidenti Mugabe nuk përkrah partinë e tij

Afrika

Zgjedhjet në Zimbabve: Presidenti Mugabe nuk përkrah partinë e tij

Më: 29 korrik 2018 Në ora: 19:54
Robert Mugabe

Ish-presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe, ka dalë në një konferencë shtypi të papritur në prag të zgjedhjeve të vendit.

Mugabe tha se nuk do të mbështeste pasuesin e tij në partinë Zanu-PF, Emmerson Mnangagëa, pasi u detyrua të largohej nga zyra prej partisë së tij.

"Nuk mund të votoj për ata që më torturuan", tha ai. "Unë do të bëj zgjedhjen time mes 22 kandidatëve të tjerë."

Zimbabvët shkojnë në votime të hënën në votimin e parë që prej Mugabe u rrëzua nnga pozita e tij në nëntor të vitit të kaluar.

Duke folur nga shtëpia e tij në kryeqytet, Harare, të dielën, ish-presidenti përsëri tha se ai ishte "shkarkuar" si pjesë e një grushti ushtarak dhe se ai u largua nga zyra për të "shmangur konfliktin".

Ai tha se ai tani dëshironte liderin e Lëvizjes për Ndryshim Demokratik (MDC) të opozitës, Nelson Chamisa, edhe në votimin e së hënës.

"Ai duket se po bën mirë, dhe nëse zgjidhet unë i uroj atij mirë", tha ai.

Kur u pyet nga Fergal Keane i BBC-së nëse do të donte të shihte zotin Chamisa të fitonte pushtet në Zimbabve,  Mugabe, 94, tregonte se ai ishte i vetmi kandidat i qëndrueshëm.

Ai ka mbajtur postin e presidentit për plot 30 vjet.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera