Mediat serbe i zbulojnë kushtet e BE-së për Serbinë, ja çka pritet të ndodh në Samitin e Parisit - Bota Sot
Mediat serbe i zbulojnë kushtet e BE-së për Serbinë, ja çka pritet të ndodh në Samitin e Parisit

Aktuale

Mediat serbe i zbulojnë kushtet e BE-së për Serbinë, ja çka pritet të ndodh në Samitin e Parisit

Nga: N.Sh Më: 15 qershor 2019 Në ora: 23:00
Aleksandër Vuçiq, Hashim Thaçi

Nuk duhet të ketë vonesa për të arritur një marrëveshje përfundimtare ligjore, kjo është e nevojshme për Serbinë dhe Kosovën që të përparojnë në rrugën e BE-së, shkruan Blici serb, transmeton gazeta “Bota sot”.

Sipas këtij mediumi, kjo marrëveshje duhet të zgjidhë të gjitha çështjet e hapura në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, standardet e BE-së dhe të kontribuojë në stabilitetin rajonal.

Ky pretendim nga Draft Konkluzionet, që do të diskutohet në takimin e ministrave të jashtëm të BE

Krerët e diplomatëve evropianë do të diskutojnë situatën në Ballkanin Perëndimor dhe duhet të miratojnë një paketë konkluzionesh mbi progresin dhe angazhimet e vendeve në procesin e zgjerimit.

Me përjashtim të Serbisë dhe çështjes së Koaovës, raporti zbatohet edhe për Bosnjën dhe Hercegovinën dhe Malin e Zi, dhe për çdo vend të rajonit do të jetë një pako konkluzionesh.

Çdo gjë që miratohet në nivel ministror duhet të konfirmohet më 20 dhe 21 qershor në një takim të krerëve të shteteve dhe qeverive të BE.

Megjithatë, vëmendje e veçantë do t'i kushtohet marrëdhënieve midis Beogradit dhe Prishtinës.

Diplomatët e BE do të kërkojnë që të rifillojnë procesin aktiv dhe dialogun sa më shpejt të jetë e mundur.

Për status quo të BE-së është e paqëndrueshme dhe zgjidhja e vetme është të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht e detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve.

Ky është një kusht kyç për Serbinë dhe Kosovën që të ecin përpara drejt BE-së.

Këto kushte Serbia duhet që ti pranoj:

Marrëveshje gjithëpërfshirëse me Kosovën

Fokusimi në reformat themelore

Progresi në sundimin e ligjit

Gjyqësori i pavarur dhe mediat

Luftimi i krimit dhe korrupsionit

Koordinon politikën e jashtme

Blic" shkroi pak ditë më parë se përpara Beogradit dhe Prishtinës, në një takim në Paris më 1 korrik, do të vendoset një dokument, i cili është një marrëveshje praktike mbi marrëveshjen, e cila përfshin, ndër të tjera, respektin e të gjitha marrëveshjeve që janë pajtuar dhe Brukselit deri më tani. Pikërisht pika e njëjtë, por në formën e një rekomandimi, gjendet gjithashtu në raportin e ministrave të BE.

Është e nevojshme të zbatohen të gjitha marrëveshjet e arritura në kuadër të dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

Këshilli i Ministrave shpreh keqardhje që nuk është bërë progres në zbatimin e marrëveshjeve më të hershme për dialog, përfshirë Draftin e Statutit të Komunitetit të Komunave Serbe në Kosovë, zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Menaxhimit të Integruar të Kufirit dhe zbatimin vendimtar të Marrëveshjes së Energjisë, sipas Projekt Dokumenti Ministror të BE.

Këshilli i Ministrave të Jashtëm gjithashtu thotë se është për keqardhje që ura në Mitrovicë nuk është ende e hapur për të gjithë trafikun, megjithëse punimet e rinovimit janë përfunduar, në Draft-Konkluzion që do të miratohet të martën e ardhshme.

Këshilli i Ministrave i kërkon të gjithë njerëzve në Ballkanin Perëndimor të përqendrohen më shumë në reformat themelore, sepse pa to nuk ka përparim në negociatat e anëtarësimit. Mes mesazheve konkrete për Serbinë, projekt-konkluzionet e Këshillit të Ministrave janë të forcojnë sundimin e ligjit dhe zbatimin e ligjeve.

Serbia ka vazhduar të punojë në harmonizimin e legjislacionit të saj me standardet (BE) në shumë fusha. Progresi në sundimin e ligjit, të drejtat themelore, si dhe normalizimi i marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën mbeten bazat dhe do të përcaktojnë ritmin e negociatave të pranimit - thuhet në draft tekstin e ministrave të jashtëm të BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat