Nagavci: Ndërhyrja e Kryeministrit në Arsim, do kenë pasoja për studentët

Aktuale

Nagavci: Ndërhyrja e Kryeministrit në Arsim, do kenë pasoja për studentët

Nga: V.R Më: 18 korrik 2019 Në ora: 11:26
Arbërie Nagavci

Deputetja e Vetëvendosjes, Arbërie Nagavci, ka thënë se ndikimet e zyrtarëve qeveritar në punën profesionale të institucioneve të pavarura janë të dëmshme, e njëkohësisht edhe të paparanueshme, shkruan “Bota sot” .

Postimi plotë i Nagavcit:

Ndikimet në punën profesionale të institucioneve të pavarura janë të dëmshme dhe si të tilla të papranueshme, andaj dhe ndikimi i Kryeministrit, Ministrit të Arsimit dhe të tjerëve në vendimet e KSHC, i patolerueshëm.

Përjashtimi i Agjencisë së Kosovës për Akreditim nga asociacioni evropian ENQA për shkak të ndërhyrjes në pavarësinë e saj, do të jetë me pasoja për studentët dhe të rinjët e Kosovës që dëshirojnë të vazhdojnë studimet postdiplomike apo specializime tjera në vendet e BE-së. Diplomat e studentëve tanë do të zhvleftësohen edhe formalisht dhe procedurat për vazhdim të studimeve jashtë vendit do të vështirësohen edhe më shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat