Kurti: Ja pse duam koalicion parazgjedhor me LDK-në - Bota Sot
Kurti: Ja pse duam koalicion parazgjedhor me LDK-në

Aktuale

Kurti: Ja pse duam koalicion parazgjedhor me LDK-në

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 21:12
Albin Kurti

Albin Kurti është pyetur nga ndjekësit e tij edhe për koalicionet parazgjedhore dhe ato pas zgjedhjeve.

Kurti ka thënë se është treguar i qartë që dëshiron koalicion parazgjedhor më LDK-në dhe se Isa Mustafa nuk e ka zhgënjyer nga vera e vitit të kaluar nga qëndrimet që ka marrë karshi çështjeve të ndryshme për vendin.

Ai ka arsyetuar edhe pse dëshiron një koalicion parazgjedhor dhe se me LDK-në çështja e fituesit do të ishte e mbyllur, duke mos harruar të thumbojë edhe partitë e tjera.

“Nëse subjektet do të garojnë veçmas atëherë me siguri do të ketë polemika të ashpra, secili do të besojë që fiton, unë jam i bindur që fiton VV, ata që nuk do të fitojnë do të hidhërohen, e kur hidhërohen nuk e dinë se çfarë bëjnë. Ama nëse e bëjmë koalicionin parazgjedhor atëherë dihet fituesi, koalicioni VV-LDK është fituesi ne do t’i kemi bashkë 70 deputetë. Ata që mbeten që kanë qeverisur do të bëjnë gara për vendin e dytë. Me siguri do të flasin mirë për ne e keq për njëri-tjetrin sepse do të mendojnë se do t’i marrim në qeverisje pas zgjedhjeve”, tha Kurti. 

Ai tha se Lëvizja Vetëvendosje është e gatshme që të shkojë edhe vetëm në zgjedhje, por sipas tij, pritjet për të marrë 61 deputetë nuk janë reale.

Kurti deklaroi se nëse hyjnë në zgjedhje vetëm, pastaj i pret punë jo e lehtë për të gjetur partnerë për të qeverisur, por që kreu i VV-së tha se nuk do të jetë mision i pamundur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat