Vjen një tjetër koment për takimin Kurti-Qosja: Maxharraj kritikon ashpër Rexhep Qosjen

Aktuale

Vjen një tjetër koment për takimin Kurti-Qosja: Maxharraj kritikon ashpër Rexhep Qosjen

Nga: N.H Më: 22 shtator 2019 Në ora: 00:11
Albin Kurti, Rexhep Qosja dhe Sabri Kiçmari

Para dy ditësh Albin Kurti u shfaq në krah të akademikut që vetëm rrogën e merr si i tillë, Rexhep Qosjen.

Ndërsa, takimin e kandidatit për kryeministër të Kosovës nga radhët e VV-së, Albin Kurti me Rexhep Qosjen e ka komentuar edhe prof. dr. Binak Maxharraj.

Ai thotë se ky takim nuk i bënë mirë liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, pasi sipas tij, Qosja është një apolitikan.

Ja shkrimi i tij:

GABOVE ALBIN,TAKIMI ME QOSJEN NUK TE BANË NDERË.

Albin nuk jamë kundër që njërëzit takohën,përkundrazi takimet i lumturojnë njërezit. Por takimi i sodit me Rexhep Qosjën nuk të banë mirë,nuk të banë ndërë,e sidomos në këtë kohë fushate. Albin,edhe unë e respektoi Qosjën si shkencetarë si njeri dhe gjurmues i madh në letrat shqipe.Por distancohem me te për sjelljet e tij në jetën publike.Është njeri apolitikan. Albin Qosja është një njeri i largët më parimet demokrtaike përendimore,ai është thjeshtë nje njeri më primesa enveriste. Anipse shkencetar dhe shkrimtar i madh në jeteën publike dhe politike në Kosovë është një njeri i deshtuar. U mundu te rraste në politikë kur ate politika nuk e donte.

E patë formu një parti por nuk i eci puna askush nuk e votoi. Albin Rexhep Qosje njihet edhe si përqarës i jetes politike,nuk është aspak unifikues i njërëzve,është grindavec dhe i urren njerëzit te cilët i don populli.U mundu te del mbi popullin duke e quajtur vehten "baba i kombit" bash si ai tjetri Qosiq ne Serbi i cili e qunate vehte baba i kombit serb.Por,anipse u mundua te dalë mbi popull ai mbeti i fundit ne popull.

Albin Qosja i jonë dhe ai Qosiqi i Serbisë mati i kanë ra kavallit për shkaterrimin e Kosovës.Te dyt heret shumë herët u deklaruan për ndarjën dhe coptimin e Kosovës e cila i shkonë përshtat ideologjis ruso-serbe.Këtë ide edhe sot e kësaj dite e përkrah. Albin une nuk e di se më çfarë ideologjije te brymos ty Qosja,por ky njeri ta thamë haptas është i orijentuar më shumë kah idet qe vijnë nga lindja se sa ato qe vijnë nga përendimi.

I tillë është Rexhep Qosja i cili terë jetën u mundu të behet dikushi dhe mbeti askushi. Albin thjeshtë nuk të gjykojë për takimin e sishëm me Qosjën,por takimet e tilla me njeriun e pëqaresit te kombit ty nuk te banë ndrë në këtë situatë parazgjedhore.(Këtu nuk doli fotoja e takimit te Qsjes me Albinin)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat