“The New York Times”: koronavirusi ndihmoI në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA-ja - Bota Sot
“The New York Times”: koronavirusi ndihmoI në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA-ja

Aktuale

“The New York Times”: koronavirusi ndihmoI në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA-ja

Më: 26 mars 2020 Në ora: 08:22
Albin Kurti

Pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë, gazeta e njohur amerikane, “The New York Times”, ka shkruar një artikull me titull “Koronavirusi ndihmon në rrëzimin e qeverisë së Kosovës, me një ndihmë të vogël nga SHBA-ja”.

Në këtë artikull shkruhet se kriza me koronavirusin kontribuoi për herë të parë në rrëzimin e një qeverie nacionale të mërkurën pasi deputetët me shumicë votash votuan për të rrëzuar koalicionin qeverisës së vendit, pas një mosmarrëveshjeje politike të ndërlidhur pjesërisht me pandeminë. Sipas NYC, votimi I mocionit ishte pjesërisht si rezultat i një mosmarrëveshjeje të ditëve të fundit mes partisë së Kurtit dhe partnerëve të tij të koalicionit në lidhje me formën e kufizimit të qarkullimit të njerëzve si masë ndaj kundër përhapjes së koronavirusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat