Ja sa kryeministra i pati Kosova që nga përfundimi i luftës

Aktuale

Ja sa kryeministra i pati Kosova që nga përfundimi i luftës

Më: 21 shkurt 2021 Në ora: 13:31
Qeveria e Kosovës

Kosova që nga paslufta ka ndërruar disa udhëheqës të qeverise, kështu duke mos e çuar mandatin deri në fund.

Hashim Thaçi ishte kryeministri i cili ka qëndruar më së gjati në këtë pozitë nga të gjithë kryeministrat tjerë që ka pasur vendi.

Thaçi postin e shefit të qeverisë e mbajti për dy herë.

Në dy mandate sa ka qenë kryeministër Thaçi ka qëndruar plotë 2 527 ditë kryeministër ndërsa pas tij, janë Bajram Rexhepi dhe Isa Mustafa me nga 1006 ditë.

I treti është Ramush Haradinaj, pastaj Agim Çeku, Bajram Kosumi.

Albin Kurti e Avdullah Hoti ani pse e rrëzuan njëri tjetrin nuk qëndruan gjatë në pushtet, njëri u rrëzua me mocion votëbesim e tjetri me vendim te Gjykatës Kushtetuese.

Ndërkohë nga zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit LVV doli partia e parë e dyta PDK dhe e treta LDK.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat