Abrashi: Gërvalla duhej të shmangte deklaratat mbi luftimin e korrupsionit e krimit

Aktuale

Abrashi: Gërvalla duhej të shmangte deklaratat mbi luftimin e korrupsionit e krimit

Më: 14 prill 2021 Në ora: 00:44
Donika Gërvalla

Emir Abrashi nga Demokracia Plus ka ngritur disa kritika për paraqitjen e ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvallës, për takimin e sotëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Abrashi ka thënë se përmendja e luftimit të krimit dhe korrupsionit si plan i Kosovës do të duhej të shmangej si retorikë nga ajo mbledhje. Sipas tij, me të tilla deklarata i jepet e drejta palës kundërshtare, në këtë rast Serbisë, të ngritë tezën se Kosova është shtet io dështuar.

“Ka qenë një lëshim nga ministrja kur foli për realitetin aktual të Kosovës, ndër tjera u tha se po luftohet për forcimin e demokracisë dhe luftimit të krimit e korrupsionit, gjë e cila nga një diplomat duhej të shmangej si retorikë sepse kemi të bëjmë me përfaqësim të vendit jashtë dhe nuk është mirë që në këto instanca t’i jepet e drejta kundërshtarit, Serbisë, që në këtë mbledhje, pra e Këshillit të Sigurimit ka ngritur tezën se Kosova është shtet i dështuar ku nuk funksionon drejtësia”, tha ai në Interaktiv.

Kryediplomati i një vendi, tha Abrashi, nuk duhet të lëshohet në deklarata politike.

“Duhet pasur kujdes që kur kryediplomati i vendi jep deklarata, nuk guxon të lëshohet në deklarata politike sepse nuk flasim për një kontest të brendshëm politik ku edhe mund të akuzojmë njëri tjetrin. Ka mundur të shmanget në mënyrë që të mos i jepet argument palës serbe të thirret në këto gjëra”, shtoi Abrashi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat