Çfarë thonë mediat belge për “Ujkun”, që po akuzohet nga Specialja për krime në Kukës

Aktuale

Çfarë thonë mediat belge për “Ujkun”, që po akuzohet nga Specialja për krime në Kukës

Më: 20 prill 2021 Në ora: 16:01
Pjeter Shala

Komandanti gueril Pjeter Shala duhej të paraqitej para Tribunalit të Kosovës të hënën për krimet që pretendohet t’i ketë bërë në ish-Jugosllavi drejt fundit të luftës. Tani jeton në Belgjikë ku punon si ndërtues, shkruan sot gazeta holandeze, Trouw.

Me tonin e tij të rëndë të zërit, Pjeter Shala e informoi gjyqtarin se i duket ‘e gjitha qesharake’. Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), i cili duhej të paraqitej përpara një seance të parë në Tribunalin e Kosovës në Hagë të hënën, tha se ai nuk kishte bërë “asnjë krim” dhe se vetëm e mbrojti atdheun e tij.

Pastaj ai e deklaroi veten të pafajshëm. Por prokurori special i gjykatës mendon ndryshe. Muajin e kaluar, ai u kërkoi autoriteteve belge ta arrestonin 58-vjeçarin Shala. Ata ndoshta nuk kishin shumë probleme në gjetjen e ish-komandantit. Me pak kërkim në internet, kompania kontraktuese “Shala Construct” në Visé, Belgjikë, del shpejt. Kjo faqe nuk përmban vetëm fotografi të të gjitha ndryshimeve dhe rinovimeve që Shala ka kryer në Liège dhe zonën përreth viteve të fundit, por edhe detajet e tij të kontaktit.

Shala njihej si ‘ujku’

Prokuroria po e ndjekë penalisht Shalën për shkak të karrierës së tij të mëparshme, atë të komandantit të UÇK-së. Kjo ushtri rebele luftoi në një konflikt me forcat e armatosura serbe midis vitit 1998 dhe 1999, i cili la rreth 10,000 të vdekur. Shala, i njohur si ‘ujku’, ishte aktiv në ushtari në rajonin e Dukagjinit në fillim të luftës.

Ai do të merret në pyetje në të ardhmen e afërt për përfundimin e luftës, për të saktësuar periudhën midis 17 majit dhe 5 qershorit 1999. Sipas Prokurorisë, Shala pretendohej të kishte kryer krime në Kukës në atë kohë. Në këtë qytet shqiptar, një bazë e UCK-së ishte vendosur në një fabrikë të vjetër metali, ku, ndër të tjera, ruheshin furnizime dhe armë. Por ishte gjithashtu vendi ku të burgosurit mbaheshin, abuzoheshin dhe torturoheshin nga Shala dhe ish-pjesëtarë të tjerë të UÇK-së, që në disa raste rezultuan me vdekje. UÇK-ja i akuzoi ata për bashkëpunim me autoritetet serbe ose për mos mbështetjen e ushtrisë çlirimtare, shkruan ky medium.

‘Ai duhet ta kishte ditur’

Sipas prokurorisë, të burgosurit ishin arrestuar civilë rastësisht dhe Shala mund ta dinte se ata ishin njerëz që nuk kishin luajtur një rol aktiv në luftën e armatosur. Ata u vunë në pranga pa gjyq dhe u mbyllën në qelitë e improvizuara në fabrikë, tha Prokuroria. Paratë dhe dokumentet e tyre u morën dhe ata u lanë të konsumojnë shumë pak ushqim dhe pije. Ata u torturuan dhe u kërcënuan me vdekje, ndonjëherë para të burgosurve të tjerë, në mënyrë që t’ua fusnin frikën të gjithëve aty. Prokuroria mendon se ka mbledhur prova të mjaftueshme për të treguar se, si komandant, Shala, së bashku me burra të tjerë të UÇK-së, sulmuan të burgosurit me thika, shufra metali dhe shkopa bejsbolli.

Ish-komandanti u largua për në Belgjikë pas luftës, ku ndërtoi një jetë të qetë si punëtor ndërtimi dhe fitoi shtetësinë belge në 2003. Më shumë se dhjetë vjet më parë, Shala krijoi kompaninë e tij kontraktuese. Por ish-komandanti nuk do t’i nënshtrohet drejtësisë për momentin. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat