Vuçiq: Thaçin s’e dua, por më duhet të flas me të që t’i zgjidhim problemet 200 vjeçare - Bota Sot
Vuçiq: Thaçin s’e dua, por më duhet të flas me të që t’i zgjidhim problemet 200 vjeçare

Aktuale

Vuçiq: Thaçin s’e dua, por më duhet të flas me të që t’i zgjidhim problemet 200 vjeçare

Më: 25 gusht 2018 Në ora: 21:01
Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq

Presidentët e Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq po marrin pjesë në Forumin Evropian në Alpbach të Austrisë.

Thaçi e Vuçiqi, si dhe liderë evropianë dhe përfaqësues shtetesh, po qëndrojnë në Austri me ftesë të presidentit austriak, Alexander Van der Bellen për të diskutuar të ardhmen evropiane.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se serbët dhe shqiptarët duhet të flasin me njëri-tjetrin për të zgjidhur problemet, që sipas tij, datojnë për 200 vjet.

Vuçiqi tha se kundër tij janë edhe Kisha Ortodokse dhe armiqtë e tij politikë.

“Unë nuk e dua Thaçin, por ne duhet të flasim me njëri-tjetrin. Ne duhet të mundohemi t’i zgjidhim problemet që janë duke zgjatur jo që dy vjet, jo që 20 vjet, po që 200 vjet”, tha Vuçiqi, raporton REL.

Duke folur për idenë e korrigjimit të kufijve, Vuçiqi tha se “askush nuk e di ku janë kufijtë tanë”.

“Unë do të them një gjë, Hashimi do të thotë një gjë tjetër”, u shpreh Vuçiqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat